Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

 

Wielkopolskie Centrum Pediatrii to miejsce, z którego wszyscy jesteśmy dumni. Nasi mali pacjenci mają do dyspozycji jednoosobowe pokoje wyposażone w łazienki i rozkładany fotel dla opiekunów, by mogli być przy nich 24 godziny na dobę. Urządzenia i sprzęt medyczny odpowiadają najwyższym standardom i zapewniają nowoczesną diagnostykę i leczenie. To niewątpliwie jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce, która może konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie.

 

Kolej Wielkopolska w ciągu ostatnich 20 lat przeszła istną metamorfozę. Nowoczesne pociągi elektryczne i szynobusy zapewniają większy komfort podróży dzięki przestronnym klimatyzowanym wnętrzom. Wysoki poziom bezpieczeństwa, krótki czas przejazdu, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy możliwość przewozu rowerów sprawiają, że coraz chętniej wybieramy się w podróż po Wielkopolsce koleją.

 

Przykładamy dużą wagę do rozwoju lokalnych społeczności, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Dlatego stworzyliśmy już ponad 30 „Kin za rogiem”. Są to sale kinowe na 20–30 osób z profesjonalnym dźwiękiem i obrazem oraz wygodnymi fotelami. To miejsce, gdzie za symboliczne 5 zł możemy obejrzeć zarówno kasowe hity, jak i propozycje kina artystycznego. To także miejsce spotkań lokalnej społeczności, gdzie można odtworzyć film na życzenie, zaprezentować zdjęcia z podróży albo po prostu spotkać się w gronie rodziny i przyjaciół, żeby obejrzeć film z wesela lub mecz.

 

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

 

W samym województwie wielkopolskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 25 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

 

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

 

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

 

***

 

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

 

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY