W uroczystym spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz Środy Piotr Mieloch, starosta średzki Ernest Iwańczuk, wicestarosta Bogusław Biernat, prezydent gminy Muttenz ze Szwajcarii Franziska Stadelmann. 

 

Francuzi dotarli do Środy w bardzo licznym składzie, bo do Polski przyjechał ich pełen autokar. Wśród nich byli Odile Bouvet - przewodnicząca Komitetu Współpracy, Annie Le Poezat i Josette Vidamant - organizatorki wymian, przez lata odpowiedzialne za kontakty ze Środą, Magaly Garreau - obecnie odpowiedzialna za kontakty ze Środą, zaangażowana w reaktywację wymiany szkolnej między liceami w Vitré i w Środzie oraz Philippe Maignan, reprezentujący burmistrza Vitré.

Całość tłumaczyła i prowadziła Danuta Grześkowiak, romanistka, która była inicjatorką i motorem napędowym licznych wymian i współpracy z mieszkańcami Vitré. - Zanim nasze miasta zawarły partnerstwo, w 1991 roku odbyła się pierwsza wymiana szkolna między liceum w Vitré i w Środzie. Nasz kraj dopiero otwierał się na świat. Pamiętam emocje, jakie towarzyszyły przyjęciu uczniów w Francji - mówiła podczas spotkania Danuta Grześkowiak. - To było wielkie odkrycie dla naszych uczniów, którzy uczyli się języka francuskiego i dla młodych Francuzów, którzy mogli zobaczyć inny świat. To był początek przyjaźni nie tylko między uczniami i ich rodzinami, ale także między nauczycielami. 

 

I mówiła dalej: W oparciu o szkolne wymiany nasze miasta nawiązały współpracę. 30 lat to nie jest nic. Poza wymianami szkolnymi były wizyty radnych, stowarzyszeń, mieszkańców. Nie sposób nie wspomnieć wielkiej szlachetności mieszkańców Vitré, którzy zmobilizowali się, aby zebrać i przywieźć do Środy dary dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. 

 

Wielką rolę współpracy akcentował burmistrz Piotr Mieloch. - Zmieniają się burmistrzowie, merowie, a przyjaźń między mieszkańcami naszego miasta trwa. Jesteście naszą pierwszą gminą partnerską - mówił burmistrz do gości z Francji. - 30 lat to bardzo długi okres czasu. W tym czasie zmienił się nasz kraj, zmienił się region, zmieniły się nasza gmina i miasto. Polska weszła do NATO i Unii Europejskiej. To wszystko było możliwe także dzięki wam, bo lobbowaliście, abyśmy w tych strukturach się znaleźli. 

 

Potem burmistrz przypomniał treść umowy, jaką 30 lat temu zawarli przedstawiciele samorządów Środy i Vitré. W imieniu gminy Środa tamtą umowę podpisali burmistrz Mieczysław Jacków i wiceburmistrz Jerzy Bartkowiak. 

Przedstawiciele delegacji z Francji podkreślali, że partnerstwo musi być kontynuowane. W przyszłym roku Francuzi czekają na przyjazd mieszkańców Środy do Vitré, a jeszcze w tym roku do Środy przyjedzie 25 uczniów z liceum w Vitré. Gdybym mogła, zabrałabym ich więcej, bo zainteresowanie przyjazdem do Środy było bardzo duże - mówiła Odile Bouvet - przewodnicząca Komitetu Współpracy.

 

Warto zaznaczyć, że w ciągu 30 lat współpracy Vitré odwiedziło około 400 młodych mieszkańców Środy. Tylu samo Francuzów odwiedziło Środę.

Po części oficjalnej był czas na muzyczną ucztę przygotowaną przez uczniów i nauczycieli szkoły (wystąpili nauczyciele Marta Lis i Agata Pankiewicz oraz uczniowie Antoni Kaczmarek, Lena Forycka, Leon Forycki i Jakub Jeglikowski) grupa taneczna Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego Natalii Zys oraz muzyczna gwiazda popołudnia Piotr Restek Restecki.

 

(kóz)