Agnieszka Kmieciak
fizjoterapeutka
Agnieszka Kmieciak od urodzenia jest związana ze Środą. Ukończyła studia magisterskie na kierunku fizjoterapia w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu. Jak sama podkreśla, podstawą w tym zawodzie są przede wszystkim kursy, dlatego co roku poszerza swoją wiedzę oraz kompetencje w ramach szkoleń – głównie z dziedziny fizjoterapii niemowląt oraz terapii wad postawy wśród dzieci. Agnieszka Kmieciak przy wyborze ścieżki życiowej nie planowała wybrać fizjoterapii. Na uczelni pojawiła się wraz ze swoją koleżanką, która składała dokumenty na zupełnie inny kierunek. - Dostałam ulotkę w dziekanacie. To był rok 2006 i wielkie zainteresowanie fizjoterapią dopiero pojawiało się na uczelniach. Decyzja o zapisie była spontaniczna. Po pierwszym semestrze dość trudnej nauki miałam wątpliwości, czy to dobrze wybrany zawód. Z każdym kolejnym semestrem jednak przekonywał mnie do siebie coraz bardziej. Studiowałam zaocznie, by w tygodniu móc zarobić na studia – mówi średzianka.
Średzianka stworzyła Akademię Niemowlaka. - To cykl dziesięciu, comiesięcznych, spotkań. Zaczynamy, gdy maluchy mają dwa miesiące i kończymy, gdy są już rezolutnymi roczniakami. Tematy nawiązują do wieku, w jakim są dzieci i najczęściej występujących wówczas pytań. Od rozwoju psychoruchowego, przez gadżety i akcesoria. Bawimy się wspierając ich rozwój w duchu hasła „tak dużo jak to konieczne, tak mało jak tylko możliwe”. Wśród młodych rodziców cały czas pokutuje przekonanie, że zdrowe dziecko trzeba nauczyć chodzić, bo inaczej nie opanuje tej umiejętności, a to nieprawda! Cieszy mnie jednak ich coraz większa otwartość i świadomość – przyznaje Agnieszka Kmieciak. Praca z małymi dziećmi zaczyna się przede wszystkim od zbudowania zaufania – zarówno malucha, jak również rodzica. - Łatwo nie jest, jednak uwielbiam dzieci za ich rozbrajającą szczerość, za to, że właściwie prawie nigdy nie narzekają i uśmiechają się zawsze bezinteresownie – mówi fizjoterapeutka.
Agnieszka Kmieciak pracuje z wieloma dziećmi, która posiadają wady genetyczne – takie jak zespół Downa czy Angelmana. Do gabinetu trafiają osoby z zanikami mięśniowymi czy chorobami rzadkimi. Średzianka pracowała także dla hospicjum domowego. Pracuje również dla dzieci zupełnie zdrowych, które zmagają się głównie z wadami postawy. Problemy tego typu można doskonale zlikwidować przy dobrej współpracy i regularnej rehabilitacji. - Gdyby cofnąć się wiele lat wstecz - mieliśmy społeczeństwo dużo mniej sprawne niż obecnie. W tej chwili zachwyca mnie jak wiele osób po „70” ćwiczy i jak poprawia się sprawność u seniorów. Jednak sposób życia 30-40-50 lat temu odciska piętno na stawach i kręgosłupach naszych bliskich – mówi Agnieszka Kmieciak. Średzianka prywatnie pasjonuje się medycyną, dobrymi książkami i filmami – szczególnie z dziedziny thrillerów psychologicznych lub kryminałów. Jako pasję określa również swoją pracę. Wykonuje ją z ogromnym zamiłowaniem i zaangażowaniem.