Bookcrossingowa półka to miejsce magiczne, które powinno zachęcić dzieci do czytania, zwłaszcza w klasach I-III. Takie szczególne miejsce powstało właśnie w jednej z sal szkoły podstawowej Zespołu Szkół Akademickich w Środzie z inicjatywy rodziców klasy 1a
W świetlicy, która jest także salą klasy 1a, w piątek 3 marca, półka została oficjalnie otwarta przez dyrektor Katarzynę Jastrząb i wychowawczynię klasy 1a Sylwię Kwiecińską. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (na przykład na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, stolikach, regałach, gablotach, w biblioteczkach plenerowych), po to, by znalazca mógł je przeczytać i potem przekazać kolejnym czytelnikom. Pod koniec 2022 roku „uwolnionych książek” było już w Polsce blisko 350 tys. 
Rodzice dzieci, którzy są inicjatorami całego przedsięwzięcia, serdecznie zachęcają do przynoszenia i zostawiania na półce przeczytanych książek i zabierania tych, których się jeszcze nie zna. Przy okazji można zalogować się na stronie bookcrossing.pl, założyć swoje konto i rejestrować uwalniane książki, aczkolwiek nie jest to konieczne, by brać udział w tej czytelniczej zabawie. Można po prostu zostawić książkę i zabrać kolejną. Rodzice chcą tym samym, by dzieci miały w świetlicy stały i nieograniczony kontakt z książkami, by poznały czytelniczy świat od ciekawej strony i by czytanie kojarzyło im się z przyjemnością i zabawą.
To właśnie chętni uczniowie z klasy 1a szkoły podstawowej pierwszy raz wyposażyli półkę w przyniesione z domu liczne pozycje książkowe - Chcemy, aby dzieci poznały naturalne źródło czerpania informacji. Jak wiemy, czytelnictwo to bardzo ważna sfera w życiu każdego dziecka, wpływa bowiem ona na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą - mówi dyrektor ZSA Katarzyna Jastrząb. - Dzieci z naszej szkoły, a szczególnie z klasy 1a, która była inicjatorem powstania takiej półki, w czasie przerw mogą sięgać po ulubioną książkę i sobie poczytać, jak również wypożyczyć ją do domu. Czytanie podnosi nie tylko poziom rozwoju mowy, wzbogaca zasób słownictwa, ale przede wszystkim rozwija zainteresowania.
Szkoła stała się zatem częścią bookcrosingowej społeczności, która działa pod patronatem Fundacji BookCrossing Polska.
(k)