Dzisiaj, czyli w środę 21 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące ścieżek rowerowych. Ze zmianami warto się zapoznać, bo dla pieszych są niezwykle istotne. - Nowelizacja wprowadza szereg zmian bez względu na wiek uczestnika czy środek transportu – mówi dr Marcin Kiciński, specjalista z zakresu transportu
Zgodnie z zapisami prawa, jakie zaczęły obowiązywać od środy, droga rowerowa jest dla pieszych tym samym, czym jest jezdnia lub torowisko. Zatem przejście przez drogę dla rowerów będzie możliwe tylko w wyznaczonych miejscach. Przejście po ścieżce rowerowej w miejscu niedozwolonym – będzie wykroczeniem.
Są jednak wyjątki. Pieszy będzie mógł przejść przez drogę rowerową poza wyznaczonym przejściem – na tzw. przejściu sugerowanym lub poza nim, ale tylko w przypadku, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Przejście będzie możliwe tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia ani utrudnień. Obowiązkiem pieszego jest jednocześnie przejście najkrótszą możliwą drogą.
- W Prawie o ruchu drogowym pojawi się nowe pojęcie, tj. przejście sugerowane, czyli miejsce nieoznakowane, ale dostosowane technicznie, umożliwiające przekraczanie np. jezdni, drogi dla rowerów przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. Trzeba tutaj podkreślić, że pieszy w takim miejscu nie będzie miał pierwszeństwa. W przypadku kolizji ten fakt jest kluczowy – mówił nam przed tygodniem dr Marcin Kiciński, specjalista z zakresu transportu.
Od 21 września niedozwolone jest również korzystanie z telefonu i innych urządzeń elektrycznych podczas przechodzenia – przez jezdnię, torowisko czy właśnie – ścieżkę rowerową. Ze zmianami na pewno warto się dokładnie zapoznać.
KK