- Największe z prac remontowych, jakie podejmujemy każdego roku to termomodernizacje budynków. W tym roku do tych prac wskazane zostały dwa budynki znajdujące się obok siebie, czyli na os. Jagiellońskim nr 39 i 40 – mówi Rafał Piechowiak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Środzie. 
Oprócz tego spółdzielnia ma podjąć się po raz pierwszy prac związanych wyłącznie z odświeżeniem elewacji na budynku nieocieplonym, który nie wymaga jeszcze prac termomodernizacyjnych. Chodzi konkretnie o blok nr 27 na os. Jagiellońskim.
– Mamy w swojej dyspozycji 77 budynków wielorodzinnych, więc zanim dojdziemy do tych ostatnich, które należy ocieplić i są na końcu listy, postanowiliśmy nie czekać kolejnych 20 lat na okres termomodernizacji, tylko chcemy zająć się już teraz samym odświeżeniem elewacji, nadaniem kolorystyki – słyszymy od prezesa spółdzielni.
Łącznie zaproponowano cztery kolory elewacji. Na każdej jednostce osiedla ma być zastosowany inny. Tak też w najstarszej części na tzw. jednostce „A” ma dominować kolor zielony, dalej dla jednostki „B” kolor ceglasty, na jednostce „C” bloki mają być malowane na nieco jaśniejsze odcienie zieleni, a jednostka „D” kojarzona z blokami z tzw. szarej płyty ma zyskać brązowe malowania.
W jakiej kolejności ocieplane są poszczególne bloki? - Najpierw ocieplamy te budynki, które mają najniższe wskaźniki, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną. Myślę, że w końcu każdy budynek zostanie ocieplony, ale robimy to z własnych środków, z tego co wpływa do nas w ramach funduszu remontowego, nie zaciągamy kredytów, dlatego jest to wydłużone w czasie – dodaje Rafał Piechowiak.
Miejsca parkingowe vs. zieleń
Nie ulega wątpliwości, że w polskich miastach coraz większym problemem jest brak miejsc parkingowych. Wzrasta liczba samochodów, a co za tym idzie coraz trudniej jest znaleźć miejsce dla swojego pojazdu.
- Potrzeby zawsze są, ale w tej mierze podzielone jest zdanie mieszkańców. Niektórzy uważają, że brak miejsc parkingowych jest dokuczliwy, ale wartością konieczną i chronioną dla innych jest zieleń. Gdy mówimy o nowych parkingach to muszą one powstawać kosztem zieleni – mówi Rafał Piechowiak.
Przypomnijmy. Dwa lata temu nieopodal ronda przy ul. Kościuszki i Poselskiej został rozbudowany istniejący już parking, a w podobnym czasie przy bloku nr 21 dawne boisko do koszykówki – po ankietyzacji wśród mieszkańców – przeznaczono na duży parking, który jest w zasadzie ciągle wypełniony.
Już rok temu pisaliśmy w „Gazecie Średzkiej” o planach powstania parkingu pomiędzy blokiem nr 4 na os. Jagiellońskim a ul. Poselską. To wzbudziło szereg gorących dyskusji wśród mieszkańców. Jak się dowiedzieliśmy, w wyniku postępowania administracyjnego spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała decyzję odmowną. Teraz trwa proces odwoławczy.
„Zielone” inwestycje w toku
Wraz z nadejściem wiosny dyskusja na temat zieleni zawsze wzbiera na sile. Gdy w ubiegłym roku wspominaliśmy w naszym tygodniku szerzej o osiedlowej zieleni, wielu czytelników nie szczędziło wówczas gorzkich słów. Jak się okazuje, spora jest grupa mieszkańców, którzy nie popierają decyzji o przycinaniu krzewów czy drzew na osiedlu.
- Przycinamy rośliny zbyt gęsto rosnące, aby można było w tych krzewach utrzymać porządek, wyzbierać papierki i pojawiające się zanieczyszczenia. To po prostu wymaga ogrodniczej pielęgnacji. Chcemy, aby zieleń na naszym osiedlu rosła w sposób uporządkowany. Mamy osoby, które się tym zajmują i wydaje mi się, że robią to w sposób odpowiedzialny i fachowy – komentuje zarzuty Rafał Piechowiak.
Od ubiegłego tygodnia realizowany jest tegoroczny program nasadzeń na os. Jagiellońskim. Nowe rośliny pojawiły się przy bloku nr 14 oraz 21A. Wkrótce zieleń ma się pojawić przy budynku nr 38 oraz przy siedzibie spółdzielni. Co ciekawe, nasady odbywają się przy współpracy z architektem krajobrazu.
Klatki z nowym oświetleniem
Zgodnie z regulaminem spółdzielni, każda klatka schodowa powinna być malowana raz na 10 lat. Przy tej okazji trwa wymiana oświetlenia klatek schodowych, po której nie będzie już wyłączników czasowych, lecz będą montowane energooszczędne, działające na czujniki ruchu, lampy.
- Niezależnie czy malujemy daną klatkę, czy nie to i tak przy wejściu montujemy automatyczne systemy oświetlenia, które włączają się o zmierzchu – dodaje Rafał Piechowiak.
Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, jeszcze w tym roku zmodernizowana zostanie droga wzdłuż bloku nr 11 na os. Jagiellońskim. Zniszczony już mocno asfalt ma zostać sfrezowany, a nowy ma być położony w technologii nakładek cienkowarstwowych. Inwestycja ma zostać zrealizowana pomiędzy czerwcem a wrześniem.
KK