Krzysztof Ratajski jest jednym z inicjatorów akcji Zielone Jagiellońskie. Od lat jest aktywnym średzkim działaczem na rzecz budowania zielonej przestrzeni miejskiej. O zakończonym na os. Jagiellońskim projekcie rozmawiał z nim Krzysztof Kubiak

Krzysztof Kubiak - Projekt Zielone Jagiellońskie dobiegł końca. Jest satysfakcja ze zrealizowanego zadania?

Krzysztof Ratajski - Satysfakcja jest na pewno duża, szczególnie z tego, że udało się posadzić wiele drzew w miejscach, gdzie ich brakowało. Udało się również zorganizować kilka warsztatów oraz zwrócić uwagę mieszkańców osiedla na to, jak ważne są drzewa i zieleń w naszym otoczeniu.

Jak na projekt zareagowali mieszkańcy? Czy wszyscy byli zgodni co do potrzeby nasadzenia drzew?

Osobiście spotkałem się z bardzo wieloma opiniami, że jest to bardzo dobra i ważna inicjatywa. Wiele osób mówiło mi, że drzew brakuje w całym naszym mieście, nie tylko na osiedlu. Wydaje mi się, że coraz więcej osób również dostrzega potrzebę tego, aby przybywało nowych drzew w naszym mieści.

Chcielibyście zrealizować bliźniaczy projekt w innej części Środy?

Każde drzewo w naszym mieście jest na wagę złota, dlatego może tym projektem zainspirujemy inne osoby do podobnych działań i również w innych częściach naszego miasta z takich oddolnych inicjatyw zacznie przybywać zieleni.

Czy po zrealizowaniu projektu, osiedle nadal potrzebuje jakichś konkretnych zmian lub nasadzeń?

Myślę, że nowe nasadzenia będą zawsze potrzebne, ponieważ co roku po silniejszych wiatrach kilka drzew zostaje połamanych lub całkowicie powalonych. Warto chociażby uzupełniać te miejsca, w których kiedyś już były drzewa, ale zostały powalone przez wichury. Poza tym na naszym osiedlu znajduje się jeszcze wiele miejsc, gdzie mogłyby się pojawić nowe drzewa.

Krzysztof Ratajski – urodzony średzianin, pomysłodawca i inicjator projektu Zielona Środa sfinansowanego ze środków Średzkiego Budżetu Obywatelskiego. Społecznik, miłośnik fotografii, muzyki i kolejnictwa. Aktywny działacz kolejki wąskotorowej, na której pełni m.in. funkcję kierownika pociągu. Jeden ze współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”