Kolejne odcinki ścieżek rowerowych, duże inwestycje drogowe, ale nie tylko drogowe i bardzo konkretne plany na najbliższe miesiące. W Środzie dzieje się naprawdę dużo i już dawno nie zdarzyło się, aby kierowcy tak bardzo narzekali na kłopoty z przejechaniem przez miasto, ze względu na toczące się prace
Okres wakacyjny to jednak najlepszy czas, aby inwestycje zintensyfikować i wykonać jak największy zakres prac. Dotyczy to przede wszystkim dróg, tym bardziej w rejonie szkół. Od lipca do sierpnia młodzież szkolna ma wakacje, a co za tym idzie rodzice nie muszą ich podwozić pod placówki szkolne, czy też sami uczniowie nie dojeżdżają do szkół rowerami lub pieszo. 
Dlatego też remont ronda przy Szkole Podstawowej nr 3, budowa wyniesionych przejść dla pieszych w tym miejscu, czy też nowej zatoki parkingowej ma sens właśnie o tej porze roku. Podobnie było przecież rok temu. Wykonawca powinien zrobić wszystko, aby prace nie przedłużyły się i 1 września, kiedy ruszy rok szkolny, ulica była w pełni przejezdna, a piesi i rowerzyści mogli swobodnie się poruszać.
Trwają prace przy budowie pierwszego etapu wschodniej obwodnicy miasta. Już wiemy, że grunt, jaki napotkali tam budowlańcy wymaga zagęszczenia, aby droga była solidna. Tego na etapie projektowania nie było wiadomo. Mimo wszystko inwestycja powinna przebiec zgodnie z planem. 
My oczywiście czekamy na ogłoszenie budowy drugiej części inwestycji. Co ciekawe, jak się dowiedzieliśmy, Urząd Marszałkowski przygotowuje się do poprowadzenia dalszego ciągu modernizacji trasy wrzesińskiej, czyli na odcinku Środa – Tadeuszewo. To oznaczałoby, że już niedługo możemy mieć bardzo potrzebny ciąg dróg, czyli od trasy wrzesińskiej, nową obwodnicą do trasy krajowej D11. Wszystko w bardzo dobrym standardzie. 
Tymczasem powiat średzki chce się starać o środki na modernizację drogi Koszuty – Pętkowo. To z kolei pozwoli od strony południowej miasta, połączyć drogę D11 z tą samą trasą wojewódzką, o której pisałem powyżej, tyle tylko, że od strony południowej, czyli w Petkowie. 
Wszystko to będzie kamieniami milowymi w systemie komunikacyjnym miasta i gminy. Oczywiście plany są dalsze i szersze. Myślę tutaj o przedłużeniu ulicy Bukowej, która będzie wykręcać w stronę ul. Strzeleckiej. W przyszłości należy spodziewać się, że północna rama miasta obiegać będzie Jezioro Średzkie od strony północnej. 
Na razie jednak trzeba komunikacyjnie poprawić to, co mamy. Dlatego tak ważna jest inwestycja budowy dodatkowego pasa, który umożliwi wyjazd z ulicy Kórnickiej w DK11. Dzisiaj ulica zapycha się, a jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe dwa wyjazdy z miasta w trasę katowicką, to wyłania się obraz zablokowanej miejscowości. Czekamy zatem na dobre informacje w tej sprawie. 
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl