W ubiegłym tygodniu starosta Ernest Iwańczuk spotkał się z dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w sprawie budowy nowego pasa drogowego z ulicy Kórnickiej w trasę krajową DK 11 w kierunku Poznania. Przypomnijmy, że powiat ma otrzymać na tę inwestycję niespełna 2 mln zł

Samorządowcy powiatowi od dłuższego czasu starają się o poprawę wyjazdu na drogę krajową, popularną "jedenastkę", z ul. Kórnickiej. Jeszcze kilka lat temu wyjazd odbywał się tutaj płynnie. 

Jednak zwiększenie ruchu zarówno na samej trasie krajowej, jak i ze Środy, a zwłaszcza tiry wyjeżdżające tą ulicą i skręcające w lewo, chwilami paraliżują ruch, przez co tworzą się całkiem spore korki. Dlatego ze strony powiatu padła propozycja, aby w tym miejscu wybudować dodatkowy pas dla skręcających w stronę Poznania lub postawić sygnalizację świetlną. Były też propozycje, aby wykonać jedno i drugie. 

Problemem zawsze były pieniądze. Jednak na tydzień przed wyborami premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę inwestycji, na jakie rząd przeznaczy ogromne środki budżetowe. Ósma edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych przynieść ma powiatowi średzkiemu rekordowe 51 mln zł! Z tej kwoty 1.990.000 zł to środki na przebudowę drogi powiatowej w ciągu ulicy Kórnickiej w Środzie wraz z przebudową skrzyżowania na DK 11.

Obecnie trwają ustalenia techniczne z GDDKiA. Nowy pas miałby powstać w przyszłym roku. 

(k)