Ogródek działkowy to dla wielu osób miejsce rekreacji i upragnionego wypoczynku. W ostatnim czasie dotarły do nas głosy o kradzieżach – właśnie na terenie ogródków działkowych w Środzie. Złodzieje nie próżnują i zabierają wszystko, co się da
Od jednego z posiadaczy ogródków działkowych przy cukrowni dowiedzieliśmy się, że pierwsze kradzieże zostały dostrzeżone w ostatnich dniach maja i wówczas nie miały one wielkiego rozmiaru. Z działek zaczęły znikać przedmioty o nieznacznej wartości. Później było już gorzej. – W nocy z czwartku na piątek [2/3 czerwca – red.] poszli już grubą akcją i wtedy brali wszystko, co popadnie – mówi nam jeden z posiadaczy działki.
Jak się dowiedzieliśmy od jednego z czytelników, łącznie zostało okradzionych pięć działek. Z jego relacji wynika również, że złodzieje na miejsce mieli podjechać większym busem. – Kradli wszystko. Od palet po wanny, złom, zabawki dla dzieci. Zniknęła moja kosiarka, piecyk, łóżko polowe, drabiny, akumulatory – wymienia jedna z osób, która została okradziona na kwotę około 1500 zł.
Sprawa została zgłoszona policji, co potwierdza st. asp. Edyta Kwietniewska. - Pod koniec maja odnotowaliśmy kilka kradzieży w rejonie ogródków działkowych w Środzie. Zgłoszono nam 5 takich sytuacji. Przedmiotowymi sprawami zajęli się funkcjonariusze wydziału kryminalnego średzkiej komendy. Nie można wykluczyć, że przestępstw tych dokonali ci sami sprawcy – mówi Edyta Kwietniewska.
I dodaje: - W tym przypadku połakomili się nawet na przedmioty, które przedstawiają jedynie wartość złomu. Jednak nadmienić należy, że dla policjantów nie jest istotny przedmiot kradzieży, a zaistnienie samego przestępstwa czy wykroczenia. Taka utrata beczki czy starej wanny, w której ogrodnicy- amatorzy gromadzą wodę do podlewania plonów jest dla nich bolesna i mamy tego świadomość.
To oczywiście nie pierwsze tego typu zdarzenia na ogrodach działkowych, było ich znacznie więcej w ostatnim czasie i na przestrzeni lat. Dlatego policja apeluje, aby wszyscy właściciele i użytkownicy ogródków zawsze zamykali na klucz ogólne wejście na teren ROD. To może stanowczo utrudnić lub wręcz uniemożliwić przestępstwo kradzieży.
Warto też zadbać o zwracanie uwagi na to, kto na działki wchodzi. Nierzadko złodzieje wcześniej przychodzą zorientować się, gdzie warto się włamać, by uzyskać satysfakcjonujący łup. Na terenach ogródków wszyscy sąsiedzi się znają, widać osoby obce, krążące i obserwujące. Swoje podejrzenia zawsze można zgłosić do oficera dyżurnego policji z prośbą o interwencję pod numerem tel. 47 77 33 211.
Ponadto pamiętajmy, aby zawsze zamykać drzwi i okna od altany, a wewnątrz nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. W przypadku dłuższej nieobecności – warto poprosić kogoś, aby zajrzał na nasze „RODOS” i np. skosił trawę – co pozbawi działkę śladów ewentualnej nieobecności, która jest kusząca dla złodziei.
Gdy już się stanie nieszczęście – i nasza działka zostanie okradziona pamiętajmy, aby zachować środki ostrożności i nie dotykać niczego, opuścić pomieszczenie, które zostało okradzione, a o sprawie natychmiast poinformować policję. - Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży – dodaje Edyta Kwietniewska.
Ponadto funkcjonariusze apelują o przekazywanie policji informacji na temat osób, które oferują sprzedaż elektronarzędzi nieznanego pochodzenia, zwłaszcza gdy mamy podejrzenie, że dany przedmiot pochodzi z przestępstwa.
KK