W miniony piątek kolejkę wąskotorową odwiedził wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Była to pierwsza wizyta przedstawiciela samorządu województwa na kolejce w jej współczesnej historii
Wojciech Jankowiak na kolejkę dotarł w drodze na uroczystości związane z 25-leciem Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich. W spotkaniu na wąskotorówce uczestniczyli również: starosta średzki Ernest Iwańczuk, przewodniczący Rady Powiatu Średzkiego Piotr Kasprzak oraz radna Sejmiku Województwa Mirosława Kaźmierczak. Gości po stacji kolejki i zapleczu warsztatowym oprowadził prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” Arkadiusz Kaczmarek, który mówił o aktualnych działaniach stowarzyszenia zarządzającego kolejką oraz tegorocznych wynikach przewozowych.
Samorządowcy mieli okazję przyjrzeć się m.in. trwającej naprawie podwozia parowozu Px29-1704, który do Środy dotarł z Sochaczewa na październikowe obchody 120-lecia wąskotorówki oraz zaplanowaną już wcześniej naprawę. Teraz leciwa lokomotywa przechodzi w średzkim warsztacie gruntowny remont podwozia. Przypomnijmy, że jednym ze źródeł finansowania wąskotorówki – zaraz po corocznej dotacji z powiatu średzkiego, gminy Środa oraz gminy Zaniemyśl - jest właśnie realizacja zleceń zewnętrznych, takich jak np. naprawy innych parowozów. Podczas spotkania była również okazja do porozmawiania z pracownikami kolejki oraz krótkiego przejazdu w kabinie parowozu.
Nie zabrakło tematów związanych z możliwym zwiększeniem finansowania na rzecz kolejki ze strony samorządu województwa czy kooperacji samorządów przy organizacji po raz kolejny w Środzie parady parowozów. Do tej pory samorząd województwa przekazywał na kolejkę 100 tys. zł rocznie.
- Wizyta marszałka Jankowiaka pokazuje, że również władze województwa wielkopolskiego zauważają potencjał turystyczny kolejki. Zaangażowanie samorządów wszystkich szczebli może otworzyć drogę do kompleksowej rewitalizacji linii oraz budowy dodatkowych atrakcji turystycznych. Jesteśmy pełni optymizmu co do współpracy z województwem wielkopolskim – powiedział po spotkaniu prezes stowarzyszenia Bana Arkadiusz Kaczmarek.
KK