We wtorek, podczas uroczystej gali w Poznaniu, rozstrzygnięta została 24. edycja konkursu na działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazły się trzy z powiatu średzkiego

Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 24 lat, a przeznaczony jest dla gmin i powiatów oraz podległych im instytucji, a także organizacji, podmiotów gospodarczych i organizacji pożytku publicznego zarejestrowanych na terenie województwa wielkopolskiego. Ideą konkursu jest pobudzenie, wyszukiwanie i promowanie inicjatyw lokalnych w zakresie proekologicznej i prokulturowej w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego. Konkurs ma za zadanie również popularyzowanie działań proekologicznych, szczególnie w zakresie edukacji ekologicznej, pozytywnych zachowań zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz właściwego zagospodarowania odpadami.

W tym roku w sumie nagrodzono 88 różnych projektów i działań z różnych stron województwa, a wniosków spłynęło aż 207. Nagrody wręczał członek zarządu województwa Jacek Bogusławski, a wraz z nim radni wojewódzcy, w tym m.in. radny z powiatu średzkiego Marek Gola. 

Kapituła konkursu nagrodziła trzy projekty z powiatu średzkiego. Dwa otrzymały nagrody za działania prokulturowe. Nagrodę w wysokości 7 tys. zł otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna ze Środy za Konkurs Fotografii Strażackiej i Pożarniczej FotoFlorian. Nagrodę w imieniu OSP Środa odebrał prezes średzkiej straży Jarosław Krzeminski.

Nagrodę odebrało także Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich. Diabetycy otrzymali 5 tys. zł za projekt "Poznaj piękno kościołów drewnianych okolic Środy Wielkopolskiej". Nagrodę odebrali prezes stowarzyszenia Barbara Wicher i były prezes Andrzej Lewandowski.

Z kolei burmistrz Piotr Mieloch odebrał nagrodą za działania proekologiczne. Gmina Środa otrzymała 12 tys. zł za projekt „Nowe - stare planty, przywrócenie historycznej części założenia parkowego”. 

Nagrodzonym towarzyszyła Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, która pomogła w przygotowaniu wniosków. 

krzem