O likwidacji kwatery sióstr szarytek na Å›redzkiej nekropolii pisaliÅ›my już kilka razy. Jako pierwszy temat dostrzegÅ‚ i przypomniaÅ‚ historiÄ™ obecnoÅ›ci sióstr w Åšrodzie Zbigniew Jóźwiak, Å›redzki regionalista. To on zwróciÅ‚ uwagÄ™, że likwidacja kwatery to niepowetowana strata dla Åšrody, szczególnie w warstwie historycznej. OkazaÅ‚o siÄ™ jednak, że nie tylko historycznej.
Temat powróciÅ‚ kilka tygodni temu, kiedy proboszcz kolegiacki zaczÄ…Å‚ wymagać od mieszkaÅ„ców chcÄ…cych pochować swoich zmarÅ‚ych bliskich na starej części cmentarza, dokumentu od konserwatora zabytków. ByÅ‚a to konsekwencja postÄ™powania, jakie toczyÅ‚o siÄ™ w Å›redzkiej prokuraturze, a zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ aktem oskarżenia w stosunku do proboszcza. Proboszcz czuÅ‚ siÄ™ poszkodowany postÄ™powaniem, a mieszkaÅ„cy nie potrafili zrozumieć, jak to możliwe, aby w sprawie pochówku musieli udawać siÄ™ do konserwatora.
Sam konserwator też w samym pochówku nie widziaÅ‚ żadnego problemu, bo nie chodziÅ‚o o pochowanie zmarÅ‚ego, ale zmianÄ™ ukÅ‚adu przestrzennego na zabytkowym cmentarzu. Teraz w sÄ…dzie zapadnie decyzja, czy proboszcz zÅ‚amaÅ‚ prawo, czy też nie ma w ogóle takiej kwestii. 
To nie pierwsze spory prawne wokóÅ‚ parafii kolegiackiej. „Gazeta Åšredzka” już wczeÅ›niej opisywaÅ‚a i interweniowaÅ‚a w sprawie wycinki drzew przy koÅ›ciele, a potem budowy nowego ogrodzenia, które miaÅ‚o być odzwierciedleniem starego. W obu tych przypadkach także byÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci, a w przypadku samego muru – po prostu zÅ‚amanie decyzji konserwatora.
W dzisiejszym wydaniu „Åšredzkiej” piszemy także o wykopaliskach archeologicznych na terenie budowanej wschodniej obwodnicy miasta. Co ciekawe, wbicie Å‚opaty w tym miejscu czÄ™sto koÅ„czy siÄ™ archeologicznymi odkryciami, bo wÅ‚aÅ›nie tutaj przed setkami lat toczyÅ‚o siÄ™ życie mieszkaÅ„ców przyszÅ‚ej Åšrody. Teren poÅ‚ożony jest bowiem nieco wyżej, a niedaleko pÅ‚ynie niewielka rzeka, która wystarczaÅ‚a do zaopatrzenia ludnoÅ›ci w wodÄ™.
Tym razem odkrycia dotyczÄ… bardzo starego cmentarza, który siÄ™ga czasów przed naszÄ… erÄ…. Na trasie nowej drogi archeolodzy odkryli Å‚Ä…cznie 11 grobów ciaÅ‚opalnych, w tym 10 pojedynczych popielnicowych i 1 grób skrzynkowy, skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z 14 popielnic i 18 mniejszych naczyÅ„ peÅ‚niÄ…cych rolÄ™ darów grobowych (tzw. naczynia przystawki). Choć nie jest to archeologiczna sensacja, to dla Åšrody ważne wydarzenie, potwierdzajÄ…ce wczeÅ›niejsze badania i opisy autorstwa Henryka Machajewskiego. 
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl