W piątek 12 maja ze szpitala w Środzie przewieziono ciężko chorego pacjenta karetką transportową na lotnisko Poznań Ławica, a stamtąd samolotem odrzutowym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Gdańska i dalej do szpitala w Gdyni. Przez całą drogę w podróży choremu towarzyszyli dwaj ratownicy, lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna ze średzkiego szpitala 
Pacjent trafił do szpitala w Środzie kilka dni wcześniej w ciężkim stanie. Najważniejszym zadaniem było ratowanie jego życia i zatrzymanie sepsy. Pacjent w Środzie przeszedł 4-godzinną operację. 
W tym czasie trwały konsultacje, aby pacjent został przyjęty do specjalistycznego szpitala w Gdyni. Zakończyły się one powodzeniem.
W drodze do Gdyni pacjent przez cały czas znajdował się pod ścisłą opieką personelu medycznego ze Szpitala Średzkiego. Najpierw chory karetką transportową został przewieziony na lotnisko w Poznaniu. Tam czekał już na nich samolot Learjet 75 służący w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym do przewozu pacjentów między szpitalami. 
Transport odbył się niezwykle sprawnie i chory od piątku jest już w Gdyni. 
(k)