Nieco ponad tydzień temu ciekawe dane sondażowe opublikował dziennik „Rzeczpospolita". Z sondażu wynika, że 48,1 proc. badanych planowało świętować poprzez wywieszenie flagi, a 32,1 proc. - poprzez oglądanie transmisji uroczystości państwowych, 30,4 proc. zadeklarowało, że nie świętuje tego rodzaju uroczystości. Udział w nabożeństwach religijnych wskazało 26,6 proc., 13,1 proc. udział w imprezach zbiorowych typu biegi, festyny. Sondaż wskazał, że wśród Polaków, którzy wywieszą biało-czerwoną flagę 71 procent to wyborcy obecnego rządu, podobnie jak 65 procent oglądających transmisje uroczystości państwowych, zaś udział w uroczystościach religijnych udział zadeklarowało 50 proc. wyborców opcji rządzącej.
Nie jest wielką tajemnicą, że Polacy często utożsamiają swój patriotyzm z kibicowaniem polskim drużynom sportowym. Zdecydowanie mniej chętnie myślimy o patriotyzmie w kontekście bycia "porządnymi " obywatelami państwa, którzy chcą działać i pracować na rzecz społeczności, płacąc chociażby podatki i wypełniając szereg innych obowiązków. Stąd też zazwyczaj niskie zaufanie Polaków do rządu, parlamentu i niektórych instytucji państwowych, które traktujemy jako zło konieczne. 
Średzka tegoroczna majówka odbywała się w podobnym charakterze jak w ostatnich latach. I dobrze, bo w czasie tego przedłużonego weekendu pojawia się wiele różnych akcentów, a z drugiej strony nie jest to czas zbyt wielu imprez i bodźców. Po prostu było można miło spędzić kilka dni, a pogoda dała możliwość do dobrej aktywności. Ci, którzy odłożyli w tym czasie na bok politykę, na pewno poczuli się szczęśliwsi. 
W dzisiejszym wydaniu "Średzkiej" znajdziecie wiele ciekawych informacji. Bo przecież mimo wolnych dni, działo się wiele i to nie tylko ze względu na majówkowy weekend. 
Zbigniew Król 
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl