Czeszewo, Ośrodek Hipoterapii i Rekreacji Konnej. Śmiech dzieci, dla których to miejsce drugiej szansy. Tu rehabilitanci nie oceniają, nie krytykują, nie wyśmiewają. Są oddani i cierpliwi, patrzą innymi oczyma, nie widzą niepełnosprawności, powolności, rozumieją ten inny język i to uciekające spojrzenie dziecka.
Każdego roku setki dzieciaków stawiają tu pierwsze kroki, próbują żyć dalej ­ siedząc na koniu, który użycza im swego grzbietu i własnego ciepła. Hipoterapia to jedna z najlepszych i niestety wciąż mało doceniana metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych i wielu schorzeń, które zdają się być nieuleczalne.
Mysłowice, stajnia rekreacyjna. Ruch i gwar. Z boksu wystają dwie mordy końskie, ciekawsko oglądają otoczenie. Znowu ktoś dziś był, znowu pytał, ale właścicielowi cena nie odpowiadała. Czeka, aż urośnie ­ mięso przed świętami jest najdroższe. Sięga nawet 9 zł za kilogram. Karat i Jamajka wiele lat przepracowały w tej właśnie stajni, znają tu każdy kąt, pokornie służyły w siodle początkującym, uczyły się skakać, były grzeczne i pracowały ponad siły. Dziś są już niepotrzebne. Właściciel kupił inne konie. Młode i smukłe, takie jakie teraz są modne Zrezygnował z rehabilitacji dzieciaków, teraz na fali jest sport. Czyli Karat i Jamajka, małe, okrąglutkie i wesołe konie z dnia na dzień stały się darmozjadami...
Polska, kraj starych ułanów, zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie koni na mięso do Włoch i Francji. Organizacje prozwierzęce w Polsce od wielu lat walczą o zakaz transportów, ale jest to rynek na tyle dochodowy, że wątpliwe, aby osiągnęły swój cel. Na rzeź wyjeżdżają setki koni każdego dnia, na temat warunków w jakich odbywają się transporty powstało wiele legend, ale również wiele realnych raportów.
Można powiedzieć, że jest to biznes jak każdy inny. Biznes, który niesie ze sobą jednak wiele cierpienia.
Fundacja Centaurus jest Organizacją Pożytku Publicznego, zajmuje się wykupywaniem koni oraz ich rehabilitacją, aż do drugiego wcielenia ­ konie stają się terapeutami. Terapeuci Centaurusa pomagają już niepełnosprawnym dzieciom w Caritasie koło Zielonej Góry, a także dzieciom w Domu Samotnych Matek Marka Kotańskiego, pod Opolem.  
Te dwie wyżej opisane historie można szczęśliwie połączyć ­ Karat i Jamajka dostały bilet w jedną stronę, ale na ich drodze stanął ośrodek w Czeszewie. Mają alternatywę ­ mogą pomagać dzieciom i dożyć spokojnie końca swoich dni, wiedząc że żaden żuk po nie nie przyjedzie.
Fundacja Centaurus zebrała do tej pory kwotę 1880 zł.  
Cena życia Karata i Jamajki to 5800 zł ­ a czas ucieka.
Błagamy Państwa o pomoc, liczy się każdy grosz.
PKO BP 151020 5226 0000 6002 0220 0350
Fundacja Centaurus
ul. Borelowskiego 53/2 51­678 Wrocław
Kontakt 0 506 914 666
www.centaurus.org.pl