Sławomir Bednarek wraca na drogi. Jak zwykle na składaku Wigry 2, jak zwykle w charytatywnym celu. Tym razem średzianin będzie promował zbiórkę na leczenie Edytki Stachowiak, która w maju była uczestniczką wypadku samochodowego. Rowerzysta, aby nagłośnić zbiórkę chce dotrzeć m.in. do Środy Śląskiej. Trwają przygotowania do kolejnej wyprawy, ale trwa również poszukiwanie sponsora podróży
Przypomnijmy. Sławomir Bednarek od czterech lat podróżuje po Polsce rowerem Wigry 2 z 1976 roku. Do swojego składaka ma przymocowaną specjalną przyczepkę. W czasie swoich wypraw promował do tej pory lokalne instytucje m.in. kolejkę wąskotorową i Pałac w Winnej Górze. Słowo „promocja” ma w jego przypadku szczególne znaczenie, bo Sławomir Bednarek – wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zbiera pieniędzy. Jego podróż ma na celu wyłącznie nagłośnienie tematu zbiórki poprzez np. rozdawanie ulotek. Okazuje się, że podróżowanie składakiem wraz z przyczepką jest do tego doskonałym narzędziem. Do tej pory w ramach swoich wypraw przebył ok. 5,5 tys. km. 
W tym roku średzianin postanowił wybrać się w podróż, aby promować zbiórkę na leczenie 7-letniej Edytki Stachowiak. Dziewczynka w maju tego roku była uczestniczką wypadku samochodowego, w wyniku którego doszło u niej do złamania kręgosłupa, przerwania ciągłości rdzenia kręgowego i porażenia kończyn dolnych. Na leczenie potrzeba sporej sumy pieniędzy. Sławomir Bednarek liczy, że tak jak w przypadku poprzednich swoich wypraw, tutaj również uda się chociaż w pewnym stopniu wspomóc rodzinę dziewczynki w walce o jej zdrowie.
- W październiku Edytka będzie przewieziona na kolejną rehabilitację do specjalnego ośrodka we Wrocławiu, gdzie będą przeprowadzone cztery turnusy trzymiesięczne z miesięczną przerwą. Każdy turnus kosztuje 50 tys. zł, w tym celu ruszam promować zbiórkę, która jest na zrzutka.pl – mówi Sławomir Bednarek. 
Jak przyznaje nam cyklista, najważniejszym punktem wyprawy będzie odwiedzenie Środy Śląskiej. – Jestem trochę wesołym człowiekiem, dlatego stwierdziłem, że mieszkaniec Środy musi pojechać do Środy i to niekoniecznie Wielkopolskiej. Planuję tam jechać ok. 2 dni, później ruszę dalej – dodaje.
Podczas około dwutygodniowej podróży średzianin chce odwiedzić również Opole, Tarnowskie Góry, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Włocławek oraz Licheń. W planach jest pokonanie ok. 800 km. Wszystko zależne jest jednak od pogody. Tegoroczna wyprawa rozpoczyna się nie latem – jak dotychczas, a jesienią. A przecież za oknem jest już chłodniej, opady deszczu mogą być częstsze, a szaro robi się już ok. godz. 19:00. Sławomir Bednarek jest jednak niezwykle zdeterminowany. Mówi, że jesień jest z pewnością lepsza niż lato, bo uniknie ostrego słońca i upałów. Największą przeszkodą może być to, że zdecydowanie wcześniej robi się ciemno.
Sławomir Bednarek cały czas poszukuje sponsora swojej wyprawy. Zwraca się z prośbą do lokalnych firm o wsparcie. – Proponuję wpłacenie przysłowiowej złotówki na rehabilitację Edytki za każdy przejechany kilometr. Zapraszam zainteresowane podmioty do kontaktu ze mną – mówi cyklista. 
Podróż rozpocznie się w sobotę 24 września. Wyprawie będzie patronować burmistrz Środy Piotr Mieloch, a patronem medialnym będzie „Gazeta Średzka”. Trasę Sławomira Bednarka będziemy szczegółowo relacjonować w naszych mediach społecznościowych oraz w kolejnych wydaniach gazety.
KK
Sławomir Bednarek w tym roku będzie promował zbiórkę na leczenie 7-letniej Edytki Stachowiak