W połowie maja lekarze ze Szpitala Średzkiego -  ginekolodzy Anna Paczkowska i Martyna Siąkowska oraz anestezjolog Radosław Sońta polecą do Republiki Środkowoafrykańskiej. Będą tam przeprowadzać operacje ginekologiczne oraz szkolić miejscowy personel w szpitalu w Bangau, prowadzonym przez Diecezję Tarnowską
Trzytygodniowy projekt organizowany jest przez tę diecezję we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio i Szpitalem Średzkim Serca Jezusowego. Lekarze – wolontariusze muszą ze sobą zabrać praktycznie wszystko, by w takich warunkach i okolicznościach poradzić sobie z operacjami.
Do wyjazdu lekarzy zachęciła dr Anna Paczkowska, która już niejednokrotnie wyjeżdżała z ramienia Fundacji Redemptoris Missio do pracy w tropiku. Dr Anna Paczkowska jest koordynatorem Odziału Ginekologiczno-Położniczego w szpitalu w Środzie. 
Dr Anna Paczkowska do Afryki jedzie kolejny raz, dla Martyny Siąkowskiej to pierwszy taki wyjazd. - W pewnym wieku to człowiek ma tak dosyć tej medycyny, że musi coś zmienić. Niektórzy idą w politykę, niektórzy idą w pisanie książek, niektórzy w malowanie obrazów, a niektórzy w jakąś działalność humanitarną. Mnie to bardzo ciekawi, bo tamte sposoby leczenia to jest jedna wielka improwizacja. Tak, że bardzo dużo można się nauczyć od tamtejszych ludzi i naprawdę człowiek się uczy pokory – mówiła kilka dni temu Radio Poznań dr Anna Paczkowska.
Jak czytamy na portalu Gosc.pl, miejscem pracy lekarzy będzie szpital w Bagandu - jedyny polski szpitalu w RŚA, który prowadzi Diecezja Tarnowska. Przez 20 lat istnienia szpitala pracowało w nim ponad 200 polskich medyków. Na miejscu lekarze będą współpracować z Izabelą Cywą, która koordynuje całość projektu. Leki oraz cały sprzęt niezbędny do operacji medycy zabiorą ze sobą z Polski, gdyż na miejscu są one praktycznie nieosiągalne. Zaopatrzeniem w sprzęt zajmie się Fundacja Redemptoris Missio.
W całej Republice Środkowoafrykańskiej żyje około 3 milionów kobiet, a ginekologów w całym kraju jest tylko 16! Lekarze ci wykonują tylko podstawowe operacje takie jak operacje przepukliny, cesarskie cięcia i operacja usunięcia wyrostka robaczkowego. Innych operacji, w tym ginekologiczno-położniczych nie potrafią wykonywać i nigdy nie wykonywali. Opieka ginekologiczno-położnicza dla kobiet w tym kraju nie istnieje. Często umierają przy porodach z powodu bardzo błahych schorzeń, z którymi medycyna europejska radzi sobie od kilkudziesięciu lat – informuje portal Gosc.pl. - Minister Zdrowia RŚA skierował jednego z 16 miejscowych ginekologów do asystowania polskim lekarzom przy operacjach ginekologiczno-położniczych, aby nauczył się je przeprowadzać.
Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najuboższych państw świata. Od lat targana jest kolejnymi konfliktami. Znaczna część powierzchni tego kraju znajduje się w rękach rebeliantów. Od 2013 r. trwa tam nieregularna wojna domowa. Mimo tego Fundacja Redemptoris Missio od lat prowadzi tam działania mające wspomóc ludność, która często nie może liczyć na żadną inną pomoc. W ostatnim czasie do Republiki Środkowoafrykańskiej wyjeżdżali m.in. polscy okuliści a także ginekolodzy i położne realizujący projekt „Bezpieczna mama”.
Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
(k)