27 lutego gmina Kleszczów, w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim, poinformowała o podpisaniu umowy na budowę nowego zakładu w strefie przemysłowej. W Żłobnicy powstanie zakład produkujący modułowe schrony do obrony cywilnej. Fabrykę wybuduje spółka PELTER z Sopotu. W planie jest budowa dwóch obiektów.

 

Spółka PELTER została zarejestrowana w czerwcu ubiegłego roku. Jednym z jej inwestorów jest średzki przedsiębiorca branży spożywczej Daniel Pachura. Firma specjalizuje się w produkcji modułowych schronów przeznaczonych do obrony cywilnej.

 

– Zgodnie z przepisami, samorządy muszą planować odpowiednią liczbę takich obiektów i dbać o ich stan techniczny. To sygnał, że infrastruktura ochronna stanie się nieodłącznym elementem planowania urbanistycznego i budownictwa – mówi wójt Dariusz Michałek na stronie internetowej gminy Kleszczów.

 

Na tej samej stronie Radosław Żygadło, prezes spółki PELTER, dodaje, że zgodnie z podpisaną umową planowana jest budowa dwóch obiektów – hali produkcyjnej oraz budynku produkcyjno-handlowego. - Modułowe schrony produkowane w gminie Kleszczów będą nowoczesnym rozwiązaniem spełniającym niezbędne standardy bezpieczeństwa – mówi prezes Radosław Żygadło.

Inwestorzy zakładają, że bliskość dostawców surowców oraz rozwinięta infrastruktura strefy przemysłowej w Żłobnicy umożliwią sprawne wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji.

 

Warto pamiętać, że od stycznia tego roku w Polsce obowiązuje nowe prawo dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej. Nakłada ono na gminy obowiązek tworzenia systemu ewidencji, utrzymywania oraz budowy schronów dla ludności. Prezydenci, starostowie, burmistrzowie, wójtowie przechodzą obecnie specjalistyczne szkolenia dotyczące obrony cywilnej. Na budowę schronów mają być dedykowane konkretne środki rządowe. 

 

Schrony modułowe, które będzie produkować spółka PELTER, charakteryzuje unikalna konstrukcja, która zapewni prosty i szybki w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami montaż. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i materiałów, obiekty będą funkcjonalne i zapewnią nie tylko ochronę ludności, ale także możliwość przechowywania cennych dóbr narodowych, takich jak eksponaty muzealne.

 

– Podpisana umowa inwestycyjna to ważny krok dla rozwoju nowych miejsc pracy, jak również wprowadzenia na rynek innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa publicznego – dodaje wójt gminy Kleszczów.

 

Gmina Kleszczów zobowiązała się do wsparcia inwestycji w zakresie infrastrukturalnym. Tereny pod hale produkcyjne – około 3 ha gruntu, spółka kupiła we własnym zakresie.

 

Daniel Pachura nie komentuje szerzej inwestycji w Kleszczowie. – Wszyscy wiemy, z jakim zagrożeniem dotyczącym bezpieczeństwa mamy do czynienia w obecnych czasach. Budowa schronów jest jedną z kluczowych spraw dotyczących bezpieczeństwa ludności. Cieszę się, że będziemy mogli wybudować tak ważną fabrykę i rozpocząć produkcję schronów modułowych – mówi Daniel Pachura. 

 

(kóz)