W ramach projektu "Zakup sprzętu i wyposażenia medycznego na rzecz Szpitala Średzkiego w celu wspierania działań naprawczych wobec negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych pandemią COVID" szpital pozyska sprzęt za około 1,9 mln zł, z czego 1,6 mln zł pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, a reszta z budżetu gminy Środa. Trzeba przypomnieć, że od listopada 2020 do lutego 2021 Szpital Średzki funkcjonował jako szpital jednoimienny, a w kolejnych miesiącach prowadził oddział covidowy. 
- Dzięki środkom od marszałka i z gminy kupiliśmy nowy ambulans przeznaczony dla specjalistycznego zespołu ratownictwa, który zastąpił 5-letnią obecnie jeżdżącą mocno wyeksploatowaną karetkę - mówi prezes Szpitala Średzkiego Paweł Dopierała. - Zainwestujemy także w wyposażenie gabinetu endoskopii - tor wizyjny z wyposażeniem, wideoprocesor, pompę wodną, monitor medyczny, dwa wideogastroskopy i wideokolonoskopy. Dodatkowo kupimy także wyposażenie bloku operacyjnego, narzędzia do zabiegów endoskopowych, stanowisko do znieczulenia, myjnię oraz diatermię chirurgiczną. Szpital zakupi także 20 nowych lóżek.
Na miejscu jest już nowa karetka, która wchodzi w system ratownictwa. Przypomnijmy, że w powiecie średzkim, podobnie jak w innych powiatach, takich karetek są po dwie. Nie podlegają one szpitalowi w Środzie, ale Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. To nie szpital je wysyła do zdarzeń, ale właśnie dyspozytor wojewódzki, który widzi w systemie, która karetka jest wolna i ma bliżej do zdarzenia. Szpital nie ma na to żadnego wpływu. 
Warto wiedzieć, że średzkie karetki wchodzące w skład systemu wyjeżdżają średnio po 8 razy na dobę, czyli rocznie odnotowują ponad 5 tys. wyjazdów. W ubiegłym roku wyjazdów było jeszcze więcej, bo aż po 6,5 tys. w ciągu roku, ale było to związane m.in. ze strajkiem ratowników w Poznaniu. 
Szpital Średzki dysponuje za to karetkami transportowymi, które jednak nie mogą wyjeżdżać do zdarzeń z chorymi. Pojazdy te transportują pacjentów na badania do innych placówek, odwożą pacjentów (których trzeba) do domów, a także w ramach POZ jeżdżą do pacjentów. 
(kóz)