Rozpoczęła się modernizacja przystanków autobusowych na ul. Inwalidów Wojennych. Na przystankach zostaną zamontowane tzw. zielone dachy. Gmina Środa otrzymała na nie dofinansowanie w wysokości 49 499 tys. zł w ramach programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Projekt to realizacja zadania „Zielone przystanki w Środzie Wielkopolskiej”. Wymiary dachu jednego przystanku to 3,8 m x 6 m, nachyleniu do 5 st. W celu zamontowania systemu dachu zielonego konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji wiaty przystankowej polegające na przykręceniu do wszystkich rygli z każdej strony stalowego dwuteownika 100 mm x 100 mm.
System dachu zielonego składać się ma z warstwy antykorzeniowej oraz hydroizolacyjnej z folii wykonanej z wysokoodpornego PVC. Folia musi być całkowicie odporna na działanie wilgoci, elastyczna w niskich temperaturach, odporna na zniszczenia, antypoślizgowa. Konieczna jest także warstwa separacyjno- ochronna, drenażowo - retencyjna, podkładowo-retencyjna - odporna na tworzenie się grzybów, jej struktura jest specjalnie igłowana w celu utworzenia zwartego, solidnego produktu), mata rozchodnikowa, czyli wegetacyjna, w której skład wchodzi min. 5 gatunków rozchodnika. 
Jak informował Portal Komunalny, rośliny tworzące dywany rozchodnikowe, które pokrywają poznańskie przystanki, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo ze względu na długi okres kwitnienia są przyjazne m.in. dla pszczół. W Środzie będzie to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie. 
(kóz)