Średzka Platforma Obywatelska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro. W Wielkopolsce PO chce zebrać 20 tys. podpisów 
- W czasach rządów Platformy Obywatelskiej w naszym kraju z in vitro  urodziło się 22 tys. pięknych dzieci. Ale projekt ten został zaprzepaszczony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, który wstrzymał jego finansowanie. To wielki błąd przeciwko ludziom. Przecież my wszyscy chcemy, aby kochanych dzieci pojawiło się jak najwięcej. To dramat rodzin, które nie mogą zajść w ciążę, a państwo im nie pomaga – mówił w ubiegłym tygodniu w Środzie poseł Tomasz Nowak.
Platforma Obywatelska włączyła się w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro. Poseł Nowak o problemie mówił podczas konferencji prasowej w biurze PO razem z sekretarz średzkiego koła Anną Nowak oraz Natalią Dyrką z Fundacji Pomoc dla Płodności. 
Poseł zwracał uwagę, że dane demograficzne w Polsce są dramatyczne. Aby uzyskać zastępowalność pokoleń, dzietność musi być na poziomie 2,1 na parę, a w Polsce jest ona obecnie na poziomie 1,28. Żadne programy Prawa i Sprawiedliwości nie okazały się skuteczne, a sytuacja jest coraz gorsza.
Tomasz Nowak mówił, że obywatelski projekt zakłada, że z budżetu państwa co roku będzie wydawane na in vitro 500 mln zł. – Na telewizję PiS wydaje 2 mld zł. My chcemy tylko 500 mln na in vitro, by mogli z niego skorzystać wszyscy, którzy dzisiaj nie mogą mieć dzieci, a bardzo tego chcą – mówił poseł, którego zdaniem procedura powinna być finansowana w 100 procentach, aby nie różnicować polskich rodzin pod względem materialnym. 
Anna Nowak przypomniała, że na samorząd wojewódzki przeznacza co roku 2 mln zł na wspieranie samorządów, które także chcą dołożyć swoją cegiełkę dopomagania rodzinom walczącym o urodzenie dziecka. Taką propozycję dofinansowania 10 – 20 par po 5 tys. zł złożył jakiś czas temu burmistrzowi Środy Marek Gola, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego. Ale nie została ona przyjęta. 
- Wierzę głęboko, że dojdzie do procedowania tego projektu w sejmie. Wiemy, że jest wielkie poparcie dla projektu, a jest to szansa dla kolejnych żyć – mówił poseł Nowak.
Listy, na których można podpisywać się pod projektem można drukować samemu ze strony internetowej takdlainvitro.pl. Potem można je składać w skrzynce pocztowej w biurze PO, przy ul. Krótkiej 1 w Środzie.
(k)