W tej sytuacji nie może dziwić, że w pożegnaniu ambasador Iwony Kozłowskiej, która jest również Honorowym Ambasadorem Powiatu Średzkiego, udział wzięli w stolicy Szwajcarii w Bernie starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Bogusław Biernat, sekretarz Bartosz Wieliński oraz redaktor naczelny „Gazety Średzkiej” Zbigniew Król, który miał okazję przeprowadzić rozmowę z odchodzącą ambasador. Podczas oficjalnego przemówienia Iwona Kozłowska kilkukrotnie wymieniała powiat średzki i szwajcarską gminę Muttenz, jako wzorcowy przykład nawiązywania lokalnych relacji. I podkreślała, że to jeden z bardzo ważnych sukcesów jej pracy na stanowisku ambasadora. 

Warto pamiętać, że średzianie poznali Iwonę Kozłowską jeszcze jako dyrektor w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zajmowała się m.in. procesem repatriacyjnym i kilka razy przyjeżdżała do Środy do ośrodka Rodak. Po nominacji na ambasadora RP w Szwajcarii nie zapomniała o Środzie. To ona i jej współpracownicy szukali dla naszego powiatu lokalnego partnera, a potem przekonywała do tej idei prezydent Muttenz Franziskę Stadelmann. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. 

 

Co warto podkreślać, miasta w Polsce nie mają umów partnerskich z miastami w Szwajcarii. Nawiązanie więc relacji pomiędzy Środą a Muttenz odbiło się szerokim echem wśród szwajcarskiej Polonii. Tym bardziej, że Muttenz, leżące w najbliższym sąsiedztwie Bazylei, jest przemysłową, bardzo silną ekonomicznie gminą. 

 

Ambasador Iwona Kozłowska zawsze dbała, aby powiat średzki uczestniczył także w Polskich Forach Gospodarczych w Bernie. Jeden z paneli prowadził podczas drugiego forum sekretarz powiatu Bartosz Wieliński, a jednym z panelistów był starosta Ernest Iwańczuk. 

 

O wizycie samorządu powiatu średzkiego oraz wywiadzie dla "Gazety Średzkiej" Ambasada Polska w Szwajcarii informowała na swoim oficjalnym profilu na platformie X (wcześniej Twitter).

 

(kóz)