W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wodę Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wielkopolskiej realizuje szeroki program budowy i modernizacji infrastruktury wodociągowej na lata 2026–2029. Skala przedsięwzięcia pokazuje, że rozwój gospodarczy i mieszkaniowy musi iść w parze z rozbudową zaplecza technicznego.
Większa wydajność ujęć i stacji uzdatniania wody
Jednym z kluczowych zadań stojących przed MPECWiK jest zwiększenie wydajności głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Kórnickiej oraz modernizacja stacji wspomagającej dostawę wody na terenie Środy - SUW przy ul. Szarytek.
- Obecnie na terenie SUW przy ul. Kórnickiej trwa budowa czwartego zbiornika wody czystej o pojemności 500 m sześc. Nowy obiekt zabezpieczy rezerwy wody uzdatnionej i zwiększy stabilność dostawy wody dla miasta – opowiada Bartosz Bałażyk, prezes MPECWiK. - W ramach prac na SUW przy ul. Kórnickiej, w tym roku, zaplanowano również montaż nowego układu pompowni II stopnia w hali filtrów oraz wymianę wewnętrznych rurociągów technologicznych z PVC na stal nierdzewną. To rozwiązania, które podniosą niezawodność instalacji i poprawią bezpieczeństwo dostaw wody.
Jeszcze w tym roku odwiercona zostanie nowa, druga, studnia przy ul. Szarytek. W kolejnych latach spółka planuje wykonanie trzech dodatkowych odwiertów studni głębinowych na terenie ujęcia przy ul. Kórnickiej oraz Kosynierów (w chwili obecnej eksploatowanych jest 15 studni). Działania te pozwolą zabezpieczyć odpowiednią ilość wody na potrzeby socjalno-bytowe mieszkańców miasta.
W latach 2027 -2028 planowana jest modernizacja stacji przy ul. Szarytek, wraz z budową kolejnej nowej studni. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy ciśnienia w północno-wschodniej części miasta oraz zapewni stabilne dostawy wody nie tylko dla nowych osiedli mieszkaniowych, lecz także dla pobliskiego szpitala.
Rozbudowa sieci wodociągowych
W latach 2026 – 2029 planowana jest również etapowa budowa i przebudowa sieci wodociągowych. W samym mieście powstaną m.in. odcinki sieci: ul. Plażowa – Słoneczna (ok. 1000 m, PE 110), rejon ul. Szwajcarskiej (ok. 700 m, PE 110), ul. Jażdżewskiego (ok. 150 m, PE 110).
Na terenie gminy inwestycje obejmą: Brodowo (ul. Brzozowa – Akacjowa) – ok. 680 m PE 160, Chwałkowo – ok. 950 m PE 160, Słupię Wielką – ok. 260 m PE 110.
Nowo wybudowane sieci wodociągowe pozwolą podłączyć nowych odbiorców, ale również zabezpieczyć dostawy wody między strefami zaopatrzenia w wodę.
Wszystkie te zadania zostały zatwierdzone przez Radę Miejską w uchwalonym w listopadzie 2025 roku „Wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2026–2029”, a kwota planowanych inwestycji na unowocześnienie systemu wodociągowego to ponad 14,5 mln zł.
Starania o dofinansowanie
Spółka ubiegała się o wsparcie finansowe dla części zadań w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS), działanie FENX.02.05 „Woda do spożycia”. Całkowita wartość projektu wynosi 6 983 004,20 zł, a wnioskowane dofinansowanie sięgało do 70% kosztów kwalifikowanych.
Mimo wysokiej oceny merytorycznej nie udało się uzyskać wsparcia – spośród 180 złożonych wniosków pozytywnie rozpatrzono 33, a średzkie przedsiębiorstwo uplasowało się na 90. miejscu listy rankingowej.
Nowe ujęcie i SUW na terenie Kijewa
- W związku z dynamicznym rozwojem terenów inwestycyjnych istotnym elementem planu rozwoju urządzeń wodociągowych na tym terenie jest przygotowanie dokumentacji i realizacja budowy nowego ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania w miejscowości Kijewo. Inwestycja ta umożliwi dalszy rozwój terenów przemysłowych oraz wzmocni bezpieczeństwo dostaw wody dla miasta i części gminy. Wartość zadania szacowana jest na 8 - 10 milionów – mówi prezes Bartosz Bałażyk.
Czy zasoby wody mogą się skończyć?
- Działajmy wspólnie, aby temu zapobiec – deklaruje prezes MPECWiK W ostatnich latach coraz częściej słyszymy pytanie: czy wody zabraknie? Postępujące zmiany klimatyczne oraz rosnące zapotrzebowanie sprawiają, że temat bezpieczeństwa wodnego budzi naturalne obawy.
Bezpieczeństwo dostaw wody nie jest dane raz na zawsze. Wymaga ono stałego planowania i realizacji szeregu działań, aby sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców.
Planowane nowe odwierty, których zadaniem będzie zwiększenie wydajności ujęć, odciążają również już istniejące ujęcia oraz poprawiają elastyczności systemu w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania lub w okresach suszy.
Kolejnym istotnym elementem jest modernizacja urządzeń, układów pompowych oraz systemów sterowania. Choć inwestycje te nie są widoczne gołym okiem, mają kluczowe znaczenie dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania całego systemu wodociągowego.
- Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo wodne to efekt wspólnej odpowiedzialności. My inwestujemy w infrastrukturę i rozwój systemu, natomiast mieszkańcy mogą wspierać te działania poprzez racjonalne gospodarowanie wodą, szczególnie w okresach letnich susz oraz unikanie jej marnowania – zwraca uwagę prezes Bałażyk.
(k)
