Głównym celem akcji jest dążenie do wyeliminowania nawyków i przyzwyczajeń kierowców, rowerzystów oraz pieszych, które często są powodem kolizji i wypadków drogowych. Działania w ramach tej akcji skierowane są do wszystkich użytkowników dróg, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. Podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców m.in. stosowania się do: obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, odpowiedniego przewożenia dzieci, ograniczeń prędkości, znaków drogowych, zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu.

Poza kontrolą wyżej wymienionych zachowań kierowców, policjanci drogówki kontrolowali stan techniczny samochodów zatrzymując tylko w piątek trzy dowody rejestracyjne, skontrolowali 160 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz ujawnili łącznie 33 wykroczenia, w tym aż 22 wykroczenia dotyczące przekroczeń dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami.

„Najcięższą nogę” tego dnia miał 25-latek, mieszkaniec gminy Środa, który około godziny 16:20 na drodze krajowej numer 11, na wysokości miejscowości Pętkowo, kierował pojazdem peugeot boxer z prędkością 131 km/h, gdzie na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 41 km/h, młody mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł i przypisano mu 11 punktów karnych. 

22 marca, około godziny 21:30, na autostradzie A2 (część autostrady obsługiwana podczas zdarzeń przez średzkich policjantów), kierujący samochodem renault megane stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z prawego pasa ruchu na lewy pas uderzając w barierkę energochłonną, następnie przemieścił się i doprowadził do zderzenia z pojazdem ciężarowym marki daf. Na szczęście nic nikomu się nie stało.

(r)