Spotkanie odbyło się ponad dwa tygodnie temu. Zostały z niego spisane wnioski, które trafiły już do burmistrza miasta. My publikujemy cztery filary, o jakich mówił na spotkaniu Paweł Łukaszewski. Jest to cytat z przygotowanego przez niego pisma.
(r)
Pierwszy filar
Opracowanie i wdrożenie atrakcyjnej i różnorodnej oferty kulturalnej, uwzględniającej nie tylko jednorazowe, ale przede wszystkim cykliczne wydarzenia
Zasięg takiej oferty powinien obejmować przyległe do Starego Rynku uliczki oraz Park Planty. Co roku jedna z uliczek powinna otrzymać status reprezentacyjnej i promowanej w sposób wiodący, na przykład jako miejsce większego wydarzenia. Integralną częścią starówki jest Park Planty. Uważam, że wzorem londyńskiego HYDE PARKU, oprócz koncertów, Planty mogłyby być areną swobodnej wymiany myśli i poglądów. Nawiązalibyśmy w ten sposób do tradycji średzkich sejmików.
Uwaga! Warunkiem przygotowania i realizacji profesjonalnej oferty jest wyłonienie (w drodze konkursu) operatora starówki (administratora, zarządcy), który w imieniu samorządu będzie kreował i organizował imprezy o kulturalno-popularyzatorskim charakterze.
Drugi filar
Promocja historii starówki
Powinna obejmować zarówno najciekawsze obiekty, jak i ważne wydarzenia, które przed laty miały miejsce w tej najstarszej części miasta. W tym celu najpierw należy skatalogować wiedzę o historii konkretnych obiektów i wydarzeń. Po sporządzeniu takiej ewidencji należy ogłosić konkurs na projekt tablicy informacyjnej, która zostanie zainstalowana na wytypowanych obiektach (w tym na obiektach przebiegających wzdłuż historycznych murów miasta).
Rekomenduję przy tym opracowanie informatora prezentującego starówkę przez pryzmat historii obiektów usytuowanych na jej obszarze.
Trzeci filar
Uporządkowanie przestrzeni starówki pod względem urbanistycznym i architektoniczno-budowlanym
W tym celu należy opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który swym zasięgiem obejmie całą starówkę. Plan ten powinien w sposób precyzyjny określać zasady zabudowy historycznego centrum, a w konsekwencji powstrzymać dalszą degradację tej przestrzeni.
Obowiązkiem lokalnych wspólnot jest dbałość o materialne dziedzictwo swoich przodków.
Dlatego uważam, że należy utworzyć GMINNY FUNDUSZ RENOWACJI ZABYTKÓW, który będzie wspierał przywracanie świetności, wskazanym przez powołaną w tym celu komisję.
Czwarty filar
Opracowanie i wdrożenie pakietu zachęt i merytorycznej pomocy dla przedsiębiorców zamierzających na terenie starówki prowadzić bądź rozszerzyć działalność handlowo-usługową
Chodzi tu o ulgi w daninach oraz pomoc prawną podczas ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych dotyczących: przebudowy, remontu lub zmiany sposobu użytkowania budynków. Zachętą dla właścicieli nieruchomości, aby przystąpili do budowlanych inwestycji powinno być wsparcie z GMINNEGO FUNDUSZU RENOWACJI ZABYTKÓW.
Uwaga! Działania Miasta musi wspierać Powiat, Zarząd Powiatu Średzkiego, jeszcze w tym roku, powinien reaktywować Dni Powiatu Średzkiego. Wzbogaci to ofertę kulturalną Środy…
Paweł Łukaszewski