Przy ulicy Łąkowej w Środzie ma powstać nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt. Nowe schronisko nie jest fanaberią samorządu. Po zmianie przepisów, wydawałoby się, że całkiem dobrze funkcjonujące obecne schronisko w Środzie przestało mieć rację bytu, bo nie spełnia zapisanych w ustawie wymogów. Dlatego już jakiś czas temu burmistrz podjął decyzję o nowej lokalizacji schroniska. Była ona konsultowana ze środowiskiem osób, które dbają o bezdomne zwierzęta. 

Wybór padł na działkę przy ul. Łąkowej. Działka należy do gminy Środa. Jednym z najważniejszych powodów takiej lokalizacji była dostępność dla wolontariuszy, którzy stanowią o sile średzkiego schroniska. 

Inwestycja jest na etapie planowania. Projekt już jest ukończony, brakuje jeszcze kilku szczegółów dotyczących spraw instalacyjnych. Obecny kosztorys mówi o kwocie 5,2 mln zł.

- Kiedy tylko będzie znany dokładny kosztorys rozpoczniemy działania związane z pozyskaniem środków na inwestycję. Monitorujemy programy, gdzie można byłoby wystąpić z projektem o dofinansowanie, ale na razie takiego nie ma. Liczę jednak, że pojawi się coś niedługo i wówczas będziemy decydować, czy inwestorem byłaby gmina, stowarzyszenie, czy tez może jakaś nowa instytucja - mówi burmistrz Piotr Mieloch. 

Burmistrz bierze też pod uwagę, że prace będzie trzeba rozpocząć własnym sumptem, a być może schronisko wybudują wspólnie samorządy. - Rozmawialiśmy o tym podczas ubiegłotygodniowego spotkania. Zaproponowałem, aby gminy przekazały docelowo na ten cel pieniądze proporcjonalne do liczby mieszkańców - mówi Piotr Mieloch. I dodaje, że samorządowcy z Dominowa, Krzykos, Nowego Miasta i Zaniemyśla rozumieją konieczność budowy schroniska i wzięcia na nie wspólnej odpowiedzialności. 

Burmistrz już wcześniej przestrzegał, że jeśli inne gminy z terenu powiatu nie wezmą udziału we współfinansowaniu inwestycji w określonych proporcjach, to schronisko będzie przyjmować zwierzęta tylko z terenu gminy Środa.

Być może powstałby wówczas związek międzygminny, który kierowałby schroniskiem. Przypomnijmy, że gminy są dzisiaj zobowiązane do posiadania umów ze schroniskami w kontekście bezdomnych zwierząt. Obecnie do średzkiego schroniska na podstawie podpisanych umów i finansowania trafiają bezdomne zwierzęta z całego powiatu. 

Inwestycja powinna ruszyć w przyszłym roku. Na razie mowa jest o ogrodzeniu terenu, przygotowaniu działki, na której powstanie nie tylko profesjonalne zaplecze i boksy dla psów i kotów, ale także ogólnodostępny wybieg dla psów, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. 

(kóz)