Daria Surdyk jest na co dzień uczennicą pierwszej klasy średzkiego „ogólniaka”. Urodziła się w 2010 roku i mieszka w Witowie. Swoją edukację rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Pięczkowie, gdzie szczególnie dobrze wspomina zajęcia szkolnego klubu sportowego. - Atmosfera zawsze była przyjazna dla wszystkich – opowiada Daria, wspominając ten czas. Trenowała chód sportowy, co było dla niej nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także sposobem na trenowanie wewnętrznej determinacji. Obecnie uczęszcza do liceum, które wybrała głównie ze względu na lokalizację. - Mimo wszystko jest to najbliższa szkoła. Wiele osób z mojego otoczenia tam chodziło i słyszałam od nich pozytywne opinie – mówi. Uczy się na profilu humanistycznym. Jej zainteresowania od zawsze krążyły wokół prawa i wymiaru sprawiedliwości. - Jak byłam mała, uwielbiałam oglądać sędzię Annę Marię Wesołowską i to może też stąd się wzięło – mówi.
Ważną rolę w życiu Darii odgrywa muzyka - Uwielbiam słuchać muzyki, generalnie każdy gatunek. Z zagranicznych artystów moja ulubiona to Lana Del Rey, z polskich to Taco Hemingway, mam trzy płyty tego artysty. Do jego muzyki mam ogromny sentyment – opowiada. Planując przyszłość, Daria zamierza studiować na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozważa dwa kierunki: prawo lub filologię polską. - Jeżeli poszłabym na prawo, to po tym chciałabym zrobić aplikację sędziowską – mówi. Aby zrealizować swoje plany, planuje zdawać maturę z rozszerzonego języka polskiego, angielskiego oraz historii, bo to te przedmioty są najlepiej punktowane w przypadku rekrutacji na wybrane przez nią studia.
Jest aktywną uczestniczką debat oksfordzkich. Jej przygoda z debatami rozpoczęła się dzięki kuzynce, która wspomniała o nich jeszcze przed rozpoczęciem nauki w liceum. - Już w samej szkole zgłosiłam się do klubu debat. Okazało się, że jest turniej debat historycznych i dostałam propozycję uczestnictwa. Oczywiście, zgodziłam się – mówi Daria. Debaty stały się dla niej okazją do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i argumentacji. - Moim zdaniem, debaty uczą umiejętności składnego wypowiadania się, na etapie przygotowań, budowania argumentów, wyszukiwania informacji oraz oswajają z wystąpieniami publicznymi – dodaje mieszkanka Witowa.
Największym sukcesem Darii w debatach było zajęcie pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
- - Myślę, że sukcesem jest też przejście do fazy pucharowej turnieju Odzyskani Bohaterowie –mówi Daria. Młoda debatantka dostrzega jednak obszary do poprawy w debatach prowadzonych na co dzień, wśród ludzi. - Osobiście uważam, że jest nad czym pracować. Często podczas dyskusji nie staramy się odpowiedzieć na argumenty przeciwnika i po prostu kończymy rozmowę, najczęściej przekleństwami rzucanymi w oponenta – podkreśla. Oprócz debat, Daria ma również inne pasje. - Bardzo lubię czytać książki, najczęściej są to reportaże lub kryminały – mówi. Angażuje się w akcje społeczne organizowane przez okoliczne wsie, takie jak „Czysta Rzeka”. Ponadto pełni funkcję ministrantki oraz lektorki w kościele.