Inwestycja zresztą ruszy lada moment. Przypomnijmy. W październiku ubiegłego roku na działce przy ul. Zaniemyskiej w Środzie, tuż za firmą Polipak, wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej fabryki i magazynów firmy HOMAG. Inwestycja będzie kosztować około 54 mln euro.
W uroczystości wbicia pierwszej łopaty i wmurowania kamienia węgielnego od budowę nowego zakładu firmy produkującej maszyny do obróbki drewna i mebli wzięli udział najważniejsi przedstawiciele firmy HOMAG, przedstawiciele firm współpracujących, przedstawiciele średzkiego samorządu ze starostą Ernestem Iwańczukiem i burmistrzem Piotrem Mielochem. W tubie z aktem erekcyjnym nowego zakładu znalazła się m.in. "Gazeta Średzka".
Od 25 lat w Środzie
HOMAG jest związany ze Środą już od 25 lat. Niemiecka firma obecnie zatrudnia ponad 800 osób. W swojej branży należy do najbardziej nowoczesnych w Europie. Budowa nowego zakładu to oczywiście nowe miejsca pracy i to nie tylko na produkcji.
"O budowie nowej fabryki myśleliśmy już od kilku lat. Idea ma swój początek w 2016 roku, gdy stało się jasne, że dynamiczny rozwój produkcji w Środzie Wielkopolskiej sprawił, iż możliwości dalszego rozwoju produkcji w miejscu, w którym funkcjonowała firma, w znacznej mierze się wyczerpały. Pojawiały się pomysły zakupu działki i budowy kolejnej hali produkcyjnej czy też przebudowy obecnej lokalizacji. Zmieniały się koncepcje dotyczące kształtu i charakteru inwestycji. Cały czas jednak temat budowy nowej czy rozbudowy istniejącej fabryki był aktualny" - mówił wtedy w "Gazecie Przemysłu Drzewnego" Maciej Stajewski, prezes HOMAG Polska.
Firma była wtedy po negocjacjach z wykonawcami, pozwolenie na budowę zostanie wydane zapewne lada moment. Już teraz na przyszłym placu budowy gromadzone są materiały. Hala w stanie surowym ma być gotowa za pół roku, a firma w tej lokalizacji ruszy zapewne około października przyszłego roku.
Kluczowe rondo
- Bardzo cieszymy się z tej inwestycji. To kolejne, bardzo dobre miejsca pracy w Środzie i rozwój strefy, która jest bardzo atrakcyjna dla mieszkańców naszego miasta - podkreśla burmistrz Piotr Mieloch.
28 lutego spotkał się on z przedstawicielami firmy HOMAG i podpisano porozumienie, na podstawie którego firma HOMAG sfinansuje projekt ronda oraz projekt i wykonanie odcinka drogi gminnej od ul. Zaniemyskiej do swojej nowej firmy. - Samo rondo, na razie jeszcze nie wiemy dokładnie w jakiej postaci, sfinansuje gmina Środa, powiat średzki oraz, jak mamy nadzieję, samorząd wojewódzki - mówi burmistrz Piotr Mieloch.
Pod jednym dachem
"Inwestycja w Środzie Wielkopolskiej jest częścią strategii HOMAG Group, a więc zyskała wysoki priorytet i tym samym wykonalność. Należy przy tym zaznaczyć, że inwestycja HOMAG to nie tylko hala produkcyjna. To kompleksowe przedsięwzięcie bazujące na idei skupienia całej naszej działalności w Polsce „pod jednym dachem”. Mówimy więc o supernowoczesnym obiekcie, zupełnie nowej fabryce, w której działania operacyjne, sprzedażowe, logistyczne, serwisowe i administracyjne będą skoncentrowane w jednym miejscu. Obiekt będzie zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić firmie możliwość dalszego rozwoju z perspektywą przynajmniej do 2040 roku. Nowa fabryka będzie stawiać na instalowanie efektywnych procesów, automatyzację, robotyzację i digitalizację, i nawet jeśli sam montaż maszyn i urządzeń ze względu na swój charakter nie zmieni się, to procesy wspomagające produkcję na pewno będzie charakteryzować wysoki stopień automatyzacji" - opowiadał we wspomnianej "Gazecie Przemysłu Drzewnego” prezes Maciej Stajewski.
Michał Piłat, członek zarządu HOMAG Polska, dyrektor zarządzający, w tej samej gazecie dopowiadał: "W nowej fabryce zmienimy formę showroomu na rzecz centrum podnoszenia kompetencji pracowników firm użytkujących nasze maszyny, serwisantów oraz handlowców, żeby kształcić potencjalnego użytkownika maszyny, technika i handlowca oferującego tego typu produkty. Ponadto chcemy odejść od postrzegania firmy HOMAG jako dostawcy samych maszyn, bo w coraz większym stopniu jesteśmy dostawcami rozwiązań: maszyna + oprogramowanie + urządzenie komplementarne + robot i logistyka. Możemy dzisiaj stworzyć koncepcję parku maszynowego ze wspomnianymi dodatkami na miarę oczekiwań klienta. Skoro podążamy w kierunku eko, wytyczającym nową przyszłość, to ma to wpływ na technologię produkcji. Wymaga to zastosowania innych rozwiązań, maszyn i narzędzi, żeby oferować coraz bardziej efektywne i innowacyjne produkty".
Nowa fabryka będzie posiadać nowoczesne Centrum Kompetencji. Fabryka zostanie wyposażona w automatyczny magazyn i automatyczne systemy transportu materiałowego. Zainstalowane systemy informacyjne będą dostarczać danych na temat stanu produkcji w czasie rzeczywistym.
(kóz)