Do nowego obiektu przeprowadzili się już kuratorzy sądowi oraz część Wydziału Spraw Cywilnych. Wydział Ksiąg Wieczystych jest już na ostatnim etapie przeprowadzki. - Mam nadzieję, że uda się zamknąć przeprowadzkę w ciągu tygodnia - dwóch. Do tego momentu wszystkie sprawy dotyczące tego działu należy załatwiać w głównym budynku Sądu Rejonowego na Starym Rynku - mówi prezes sądu Artur Brzykowski.

W budynku przy ul. Czerwonego Krzyża znajdzie się zarówno całe archiwum Ksiąg Wieczystych, jak i biura. Wydział wreszcie zyska konieczną do pracy przestrzeń. Dziś należy on do najbardziej obciążonych pracą. Patrząc na statystyki, możliwe, że więcej spraw dotyczących ksiąg wieczystych jest jedynie w Poznaniu. A dodajmy, że przekształcenie Zaniemyśla w miasto także wymaga zmian we wszystkich księgach wieczystych w tej miejscowości.

 

Sąd Rejonowy mocno się zmienia. I nie chodzi już tylko o nową siedzibę Wydziału Ksiąg Wieczystych. Jak nam powiedział prezes Artur Brzykowski, średzki sąd wystąpił z wnioskiem o zmianę struktury organizacyjnej, by mógł się stać w pełni samodzielną jednostką. Obecnie, podobnie jak ponad 10 innych mniejszych sądów w Wielkopolsce, organizacyjnie podlega pod Sąd Okręgowy w Poznaniu. 

 

  • Już dziś jesteśmy dużym sądem, większym niż kilka sądów samodzielnych - mówi prezes Artur Brzykowski. Dzięki zmianie sąd zarządzałby własnym budżetem, miałby własnego dyrektora i pełną samodzielność organizacyjną. 

Jeszcze nie tak dawno temu w średzkim sądzie orzekało 9 osób. Teraz będzie to już 14 sędziów i asesorów. Zmian może być więcej.

 

(kóz)