Od ubiegłego piątku w Galerii Miejskiej oglądać można bardzo ciekawe prace poznańskiej artystki Danuty Czyżyk
Od tygodnia przestrzeń Galerii Miejskiej przy Starym Rynku wypełniają rzeźby z tkaniny, obiekty o różnej formie, barwie i kształcie. Poznańska artystka, która jak się okazuje, pochodzi z okolic Miłosławia, zajmuje się gobelinem, aplikacją, tkaniną przestrzenną i eksperymentalną. Wykorzystuje naturalne materiały – len, sizal, wełnę i wiklinę – bowiem w konkretnych kompozycjach unikatowych ważna jest ich faktura. Szczególnie ciekawie prezentują się w galerii prace ażurowe, w których pojawiają się postacie i tematy związane z człowiekiem.
Prezentowane w Środzie prace Danuty Czyżyk pochodzą m.in. z cyklu „Natura”. Przestrzeń galerii wypełniły też gobeliny i aplikacje oraz formy przestrzenne, w których każdy obserwator znajdzie coś innego, coś co przetworzy przez swoje wnętrze. – Często inspiracją do moich prac, szczególnie tych ażurowych była wiklina z naszych miłosławskich stawów – wyznała artystka podczas piątkowego wernisażu. 
Natomiast ogólnie o rzeźbie mówił we wstępie dyrektor Jacek Piotrowski. – Rzeźba definiuje przestrzeń. Tworzy strukturę w naszym umyśle, ma też swoje punkty odniesienia w otaczającej ją przestrzeni. Tworzy ład lub niepokój, pobudza do myślenia – podkreślał dyrektor.
Drugą sferą działalności artystycznej Danuty Czyżyk jest malarstwo (olejne i akrylowe), monochromatyczne, przedstawiające struktury przestrzeni, na których tworzy dodatkowe delikatne owalne kompozycje ze specjalnie przygotowanych malarsko – rysunkowych przedstawień, ukazujących sploty wiklinowych i lnianych struktur. Już teraz dyrektor Jacek Piotrowski wraz z artystką zapraszają średzian na drugą wystawę, tym razem malarską, która odbędzie się w przyszłym roku.
(so)