Zapraszając do wysłuchania koncertu Bartłomiej Marusik mówił, że jest to muzyka religijna. Zaczyna się od utworu „Redemptor hominis” (Odkupiciel człowieka), a kończy tytułową „Meditatio” (Medytacja). Cała kompozycja to jednak przede wszystkim przepiękna muzyka ilustracyjna, która wspaniale pobudza wyobraźnię, buduje nastrój, wywołuje emocje, wycisza, aby zaraz poderwać. I wzrusza. Dlatego „Meditatio” z jednej strony wspaniale brzmiało w takim miejscu jak kolegiata, ale z drugiej strony byłoby doskonałym bohaterem wielkiego filmu. Jak ważna jest także ta dziedzina sztuki dla Bartłomieja Marusika może świadczyć fakt, że na finał koncertu wybrał „Adagio for Strings” Samuela Barbera z filmu „Pluton”.
Kwartet smyczkowy DAFO (Justyna Duda, Danuta Augustyn, Aneta Dumanowska i Anna Armatys) oraz kontrabasista Łukasz Mazanek to artyści bardzo utytułowani. Mają w dorobku wiele płyt z muzyką takich mistrzów jak Krzysztof Penderecki, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki czy Paweł Mykietyn. Trzy spośród nich zdobyły najbardziej prestiżową polską nagrodę fonograficzną Fryderyk. Muzycy do tej pory występowali m.in. w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji czy Stanach Zjednoczonych. Współpracowali również z wybitnymi muzykami z kraju i ze świata. Usłyszeć ich w średzkiej kolegiacie i to w dodatku wykonujących kompozycje średzianina, było więc prawdziwą ucztą.
Koncert miał charakter charytatywny, wstęp był bezpłatny, ale było można wspomóc Wojtusia Bogaczyńskiego, 3-latka walczącego z nowotworem mózgu.
Organizatorami koncertu były spółka Środa XXI oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Środzie.
(k)