Nieco ponad tydzień temu w bazylice kolegiackiej mogliśmy posłuchać kompozycji w mistrzowskim wykonaniu. „Meditatio”, kompozycja Bartłomieja Marusika, w wykonaniu krakowskiego kwartetu smyczkowego DAFO (Justyna Duda, Danuta Augustyn, Aneta Dumanowska i Anna Armatys) oraz kontrabasisty Łukasza Mazanka, zasługuje na najwyższe słowa uznania
Zapraszając do wysłuchania koncertu Bartłomiej Marusik mówił, że jest to muzyka religijna. Zaczyna się od utworu „Redemptor hominis” (Odkupiciel człowieka), a kończy tytułową „Meditatio” (Medytacja). Cała kompozycja to jednak przede wszystkim przepiękna muzyka ilustracyjna, która wspaniale pobudza wyobraźnię, buduje nastrój, wywołuje emocje, wycisza, aby zaraz poderwać. I wzrusza. Dlatego „Meditatio” z jednej strony wspaniale brzmiało w takim miejscu jak kolegiata, ale z drugiej strony byłoby doskonałym bohaterem wielkiego filmu. Jak ważna jest także ta dziedzina sztuki dla Bartłomieja Marusika może świadczyć fakt, że na finał koncertu wybrał „Adagio for Strings” Samuela Barbera z filmu „Pluton”.
Kwartet smyczkowy DAFO (Justyna Duda, Danuta Augustyn, Aneta Dumanowska i Anna Armatys) oraz kontrabasista Łukasz Mazanek to artyści bardzo utytułowani. Mają w dorobku wiele płyt z muzyką takich mistrzów jak Krzysztof Penderecki, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki czy Paweł Mykietyn. Trzy spośród nich zdobyły najbardziej prestiżową polską nagrodę fonograficzną Fryderyk. Muzycy do tej pory występowali m.in. w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji czy Stanach Zjednoczonych. Współpracowali również z wybitnymi muzykami z kraju i ze świata. Usłyszeć ich w średzkiej kolegiacie i to w dodatku wykonujących kompozycje średzianina, było więc prawdziwą ucztą.
Koncert miał charakter charytatywny, wstęp był bezpłatny, ale było można wspomóc Wojtusia Bogaczyńskiego, 3-latka walczącego z nowotworem mózgu.
Organizatorami koncertu były spółka Środa XXI oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Środzie.
(k)