O ciekawych miejscach, które warto zobaczyć i poznać opowiada najnowsza pozycja w wydawniczym katalogu Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. To przewodnik turystyczny „Ziemia Średzka”, którego autorem jest Jerzy Sobczak
Pierwsza edycja przewodnika po ziemi średzkiej, wówczas pod tytułem „Zwiedzamy Ziemię Średzką”, ukazała się ponad 20 lat temu. Przewodnik „Ziemia Średzka” to wydawnictwo uaktualnione, wzbogacone o fotografie Jerzego Szymańskiego, informacje tam zawarte zostały poszerzone o dane dotyczące ścieżek i tras rowerowych. – Zwiedzajmy ziemię średzką, a najnowsza publikacja będzie nam towarzyszyć podczas wycieczek, wypadów poza miasto. To przewodnik po naszym regionie, naszej małej ojczyźnie – mówił podczas spotkania promującego przewodnik wiceprezes ŚTK Ryszard Kurnatowski. 
O przewodniku, ale przede wszystkim o jego autorze opowieść rozpoczęła prezes ŚTK Bożenna Urbańska. – Jurka Sobczaka przedstawiać tu nie trzeba. Jest związany z nami od wielu lat. Z wykształcenia geograf, z zainteresowania historyk, publicysta, reportażysta, regionalista, krajoznawca, turysta, filmowiec, autor scenariuszy i przede wszystkim literat. Gdybyśmy policzyli, ile artykułów napisał do prasy – to wyszłoby około 700. W każdym numerze naszego kwartalnika są przynajmniej dwa artykuły Jurka – mówiła prezes ŚTK. B. Urbańska mówiła, że trwają przygotowania do wydania 109. numeru kwartalnika, w którym również przeczytać będzie można teksty J. Sobczaka.
W rozmowie z J. Sobczakiem dopytywała o jego historyczne pasje, ciekawe wspomnienia, związki ze Środą i tym rejonem, przygodę z filmem, a także o plany na przyszły rok. 
J. Sobczak zachęcał nie tylko do poznawania regionu, miejsca, w którym żyjemy, ale przypominał, że ważne jest, by wiedzieć skąd się pochodzi, znać historię regionu. Tę edukację warto rozpocząć w wieku szkolnym. Warto organizować wycieczki do ciekawych miejsc w regionie, opowiadać historie z nimi związane. Przed laty takie wyprawy, dostosowane do wieku i programu nauczania, były organizowane. Dziś nie ma już takiej tradycji. 
Być może dzięki przewodnikowi „Ziemia Średzka” rodzice lub nauczyciele postanowią w przyszłym roku powędrować wspólnie z dziećmi po pięknej ziemi średzkiej. 
Pod koniec spotkania B. Urbańska dziękowała osobom i instytucjom, które wsparły finansowo wydanie przewodnika. Wśród nich były osoby prywatne oraz powiat średzki i gmina Środa. Dla nich były specjalne podziękowania i egzemplarz przewodnika. Trafił on także do członków chóru Na Głosy, który wystąpił tego wieczoru w OK z krótkim koncertem.
Przewodnik „Ziemia Średzka” kosztuje 15 zł. Można go kupić bezpośrednio w biurze ŚTK, podczas środowych dyżurów w przyziemiu Urzędu Miejskiego, a także w stałych punktach sprzedaży Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego, m.in. w Galerii Miejskiej przy Starym Rynku. 
kul