Pierwsza edycja przewodnika po ziemi średzkiej, wówczas pod tytułem „Zwiedzamy Ziemię Średzką”, ukazała się ponad 20 lat temu. Przewodnik „Ziemia Średzka” to wydawnictwo uaktualnione, wzbogacone o fotografie Jerzego Szymańskiego, informacje tam zawarte zostały poszerzone o dane dotyczące ścieżek i tras rowerowych. – Zwiedzajmy ziemię średzką, a najnowsza publikacja będzie nam towarzyszyć podczas wycieczek, wypadów poza miasto. To przewodnik po naszym regionie, naszej małej ojczyźnie – mówił podczas spotkania promującego przewodnik wiceprezes ŚTK Ryszard Kurnatowski. 
O przewodniku, ale przede wszystkim o jego autorze opowieść rozpoczęła prezes ŚTK Bożenna Urbańska. – Jurka Sobczaka przedstawiać tu nie trzeba. Jest związany z nami od wielu lat. Z wykształcenia geograf, z zainteresowania historyk, publicysta, reportażysta, regionalista, krajoznawca, turysta, filmowiec, autor scenariuszy i przede wszystkim literat. Gdybyśmy policzyli, ile artykułów napisał do prasy – to wyszłoby około 700. W każdym numerze naszego kwartalnika są przynajmniej dwa artykuły Jurka – mówiła prezes ŚTK. B. Urbańska mówiła, że trwają przygotowania do wydania 109. numeru kwartalnika, w którym również przeczytać będzie można teksty J. Sobczaka.
W rozmowie z J. Sobczakiem dopytywała o jego historyczne pasje, ciekawe wspomnienia, związki ze Środą i tym rejonem, przygodę z filmem, a także o plany na przyszły rok. 
J. Sobczak zachęcał nie tylko do poznawania regionu, miejsca, w którym żyjemy, ale przypominał, że ważne jest, by wiedzieć skąd się pochodzi, znać historię regionu. Tę edukację warto rozpocząć w wieku szkolnym. Warto organizować wycieczki do ciekawych miejsc w regionie, opowiadać historie z nimi związane. Przed laty takie wyprawy, dostosowane do wieku i programu nauczania, były organizowane. Dziś nie ma już takiej tradycji. 
Być może dzięki przewodnikowi „Ziemia Średzka” rodzice lub nauczyciele postanowią w przyszłym roku powędrować wspólnie z dziećmi po pięknej ziemi średzkiej. 
Pod koniec spotkania B. Urbańska dziękowała osobom i instytucjom, które wsparły finansowo wydanie przewodnika. Wśród nich były osoby prywatne oraz powiat średzki i gmina Środa. Dla nich były specjalne podziękowania i egzemplarz przewodnika. Trafił on także do członków chóru Na Głosy, który wystąpił tego wieczoru w OK z krótkim koncertem.
Przewodnik „Ziemia Średzka” kosztuje 15 zł. Można go kupić bezpośrednio w biurze ŚTK, podczas środowych dyżurów w przyziemiu Urzędu Miejskiego, a także w stałych punktach sprzedaży Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego, m.in. w Galerii Miejskiej przy Starym Rynku. 
kul