W Środzie można znaleźć kilkanaście koszy na nieużywane ubrania. Stawiane są one m.in. przez Polski Czerwony Krzyż, który co pewien czas odzież zabiera i przekazuje najbardziej potrzebującym osobom. Tekstylia nienadające się do użytkowania trafiają na recykling. Ten drugi sposób utylizacji sprawia, że pozyskane dzięki recyklingowi pieniądze trafiają na rzecz lokalnych grup PCK. Kosze są często wykorzystywane, bo ich stosowanie jest po prostu wygodne, a odzież można odnieść o dowolnej porze.

Niestety, w Środzie od pewnego czasu widać, że kosze nie są opróżniane przez PCK, lecz przez osoby do tego nieupoważnione. Coraz częściej na ulicach można spotkać pootwierane kosze, z których odzież jest wynoszona przez różne osoby. Sygnały o takich zjawiskach trafiały do nas już od jakiegoś czasu. Niedawno w tej sprawie interweniowała średzka straż miejska. Kilka dni temu na Mieszkańcach Powiatu Średzkiego opublikowano zdjęcie otwartego kosza z wyrzuconą z niego odzieżą i grupę ludzi, która w siatkach ubrania "dla potrzebujących" wynosi... - "Sam byłem świadkiem jak pewni panowie rozkładali kontener. Nie przejmowali się komentarzami" - pisał Michał Herka na Facebooku. - "Przy zjeździe z Kórnickiej na Korbole stają chyba cztery i wszystkie tak wyglądają... zamkną na jakiś czas i za kilka dni znowu jakieś świnie otwierają" - dodawał Radosław Głowacki w komentarzu.

Niestety uwagi, komentarze i interwencje nie pomagają. Proceder zdaje się nie mieć końca, przez co coraz więcej osób rezygnuje z odnoszenia ubrań do oznakowanych pojemników. Dodajmy, że w Środzie od kilku tygodni funkcjonuje Rzeczodzielnia, do której można przynosić m.in. nieużywane ubrania. Funkcjonuje ona przy ul. Czerwonego Krzyża tuż przy średzkim szpitalu (po dawnej kwiaciarni) od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 - 13:00. Tam odzież na pewno będzie bezpieczna i trafi w ręce potrzebujących.

KK