Przypomnijmy, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie zakończyła czynności kontrolne, związane z odbiorem i użytkowaniem budynku trybun z zapleczem wielofunkcyjnym i częścią infrastruktury towarzyszącej na Stadionie Średzkim. Strażacy, których kontrola zawsze jest bardzo drobiazgowa, bo dotyczy bezpieczeństwa użytkowników obiektu, po tym jak zgłosili szereg uwag, teraz mogli z czystym sumieniem wydać pozytywną decyzję. 

  • Z uwagi na charakter obiektu, program odbioru był wyjątkowo obszerny, a przeprowadzona kontrola bardzo wnikliwa. Kontroli technicznej, sprawdzeniu i dopuszczeniu do użytkowania podlegały najważniejsze systemu budynku mające bezpośredni wpływ na bezpieczne jego użytkowanie. Sprawdzono systemy wentylacji i oddymiania, system hydrantów, komunikacji i ewakuacji, zabezpieczenia przeciwpożarowe elementów budynku oraz jego konstrukcji jak również systemy awaryjnego zasilania i monitoringu. W toku czynności odbiorczych, obiekt został dodatkowo wyposażony w system hydroforowy podnoszenia ciśnienia w sieci hydrantowej przeciwpożarowej na wyższych kondygnacjach oraz dodatkowe oznaczenia dróg ewakuacyjnych i windy - mówił nam Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie.

Teraz dokumentacja trafi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wyznaczy termin kontroli. Aby obiekt mógł funkcjonować, konieczne jest pozwolenie na użytkowanie. Kiedy klub Polonia Środa będzie mógł wystąpić do Komisji Licencyjnej PZPN o licencję uprawniają do prowadzenia na tym obiekcie rozgrywek III-ligowych?

 

  • Konieczne jest jeszcze przeniesienie albo wybudowanie nowej trybuny na kibiców drużyny przyjezdnej. Trybuna ta musi być ogrodzona. Poza tym konieczne będzie zapewne jeszcze przygotowanie zejść z trybuny na murawę, co jest związane z wymogami bezpieczeństwa, gdyby na przykład doszło do pożaru w budynku stadionu - mówi Rafał Ratajczak, pełnomocnik zarządu klubu Polonia Środa. 

Rafał Ratajczak dodaje, że dokumenty o wydanie licencji na kolejny sezon składa się do 15 maja. Dlatego klub na przyszły sezon zgłosi stary stadion, a kiedy nowy będzie gotowy, wystąpi do PZPN o nową licencję. 

 

(k)