W ubiegłą środę w Izbie Pamięci Szkoła Podstawowa nr 2 w Środzie odbyło się spotkanie zatytułowane „Historia czynami pisana”. Było ono dedykowane kapitanowi Jarosławowi Wietlickiemu, który nie tylko stworzył wraz z dyrekcją i nauczycielami tej szkoły Izbę Pamięci, ale potem był także jej kustoszem. 

 

Kapitan Jarosław Wietlicki ze Środą był związany od 1977 roku. Jako pedagog, harcerz i kombatant propagował wiedzę o wojennych działaniach Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Środzie. To z jego inicjatywy powstało w Środzie wiele miejsc pamięci przypominających o ważnych dla Środy osobach i wydarzeniach.

 

Ubiegłotygodniowe spotkanie miało szczególny wymiar ze względu na przekazania do izby pamiątek po kapitanie Jarosławie Wietlickim. pamiątki przekazały wdowa po nim - Barbara Wietlicka i córka Irmina Wietlicka. Wśród pamiątek znalazły się m.in. rejestr składek członkowskich średzkiego koła AK, dokumenty dotyczące założenia Izby Pamięci, mnóstwo zdjęć, wiele medali i odznaczeń, które otrzymał Jarosław Wietlicki.

 

Podczas spotkania głos zabrał Irmina Wietlicka, a także burmistrz Piotr Mieloch, były burmistrz Mieczysław Jacków, dyrektor "Dwójki Anna Wnuk oraz jej poprzedniczka Jadwiga Wieland, a także Adam Wójkiewicz, nauczyciel, który brał udział w tworzeniu Izby Pamięci w tej szkole. 

 

(k)