ZAPASY. Zofia Polowczyk, reprezentantka ULKS Tęcza Środa, została mistrzynią Polski juniorek w zapasach kobiet. To oznacza, że w tym roku będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy, które odbędą się w Rzymie
Mistrzostwa Polski Juniorek (U-20) w zapasach kobiet oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (U-23) w zapasach kobiet odbyły się w dniach 22-23 kwietnia w Pelplinie (województwo pomorskie). W mistrzostwach walczyły dwie zapaśniczki Tęczy Środa - Zofia Polowczyk (U-20) oraz Gabriela Kaźmierowska (U-23), które na zawodny pojechały pod wodzą trenerów Krzysztofa Kaźmierowskiego i Krzysztofa Polowczyka. Krzysztof Krotofil był natomiast jednym z sędziów mistrzostw Polski.
Znakomicie spisała się Zofia Polowczyk, która w kategorii wagowej 65 kg wywalczyła tytuł mistrzyni Polski juniorek. W drodze do finału Zofia nie straciła nawet punktu technicznego, pokonując przed czasem rywalki m.in. z klubów sportowych Dzierżoniów czy Sokół Lublin. W wielkim finale Zofia Polowczyk spotkała się z Alicją Nowosad z klubu sportowego Cement-Gryf Chełm, czyli klubu który od lat wygrywa klasyfikację drużynową mistrzostw Polski w zapasach kobiet. Rywalka z Chełma to kilkukrotna medalistka mistrzostw Polski, uczestniczka mistrzostw świata i Europy, a zatem zawodniczka z najwyższej półki. Postawiła Zosi wysoko poprzeczkę, ale to nasza zawodniczka pewnie wygrała na punkty 6:2 i została mistrzynią Polski juniorek w kat. wag. 65 kg.
To trzeci tytuł mistrzyni Polski dla znakomitej 19-letniej zawodniczki. Zofia Polowczyk pierwszy tytuł wywalczyła w 2016 r. wygrywając w Siedlcach mistrzostwa Polski młodziczek w zapasach kobiet w kat. wagowej 62 kg. Drugi wywalczyła w 2019 r. wygrywając w Staszowie mistrzostwa Polski kadetek w zapasach kobiet w kat. wagowej 65 kg. I teraz w Pelplinie ustrzeliła „hat-tricka”, zdobywając tytuł mistrzyni Polski w kolejnej kategorii wiekowej.
Zofia Polowczyk w ubiegłym roku zdała maturę i rozpoczęła studia na Politechnice Wrocławskiej na kierunku geodezja i kartografia. - Po ubiegłorocznej chorobie, która postawiła pod znakiem zapytania moją dalszą karierę, postanowiłam, że pójdę na studia, które nie mają nic wspólnego ze sportem. Wybór padł na geodezję i kartografię. Na razie jestem bardzo zadowolona - mówi zawodniczka.
Zofia na co dzień korzysta z pomocy klubu Lotnik Wrocław i tam trenuje. Pozostaje jednak zawodniczką Tęczy Środa i jeśli tylko ma okazję, to trenuje także w Środzie.
W Pelplinie walczyła także Gabriela Kaźmierowska, która w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (U-23) w zapasach kobiet startowała w kategorii wagowej 76 kg. Ostatecznie zajęła 7. miejsce w Polsce.
- Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z postawy Gabrysi i Zosi i jej kolejnego wywalczonego tytułu mistrzowskiego. Zosia ciężko na niego zapracowała, czy to na treningach w klubie czy na zgrupowaniach kadry Polski juniorek. Świetnie też łączy naukę na studiach dziennych z treningami. Warto dodać, że Zosia jako jedna z niewielu najlepszych juniorek w Polsce dostała powołanie na zgrupowanie kadry Polski seniorek, które za kilka dni odbędzie się w COS Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu - mówią w klubie Tęcza.