Wkrótce rozpocznie się sezonowa wymiana kwiatów jednorocznych na średzkich ulicach. Pojawią się m.in. begonie oraz barwniki, które można spotkać we wszystkich znajdujących się w mieście gazonach i donicach. Będą kwitły także na rondzie Jana Pawła II. - Najwięcej kwiatów możemy spotkać w ścisłym centrum m.in. w kolorowych donicach, na wieżach kwiatowych oraz na wiszących kwietnikach. Co do rodzajów kwiatów, są to: supertunie, wilce, pelargonie, barwinki i begonie - mówi Jakub Litke z Zakładu Gospodarki Komunalnej.

 

W sumie w samej Środzie znajduje się ok. 2200 sztuk sadzonek, dodatkowo około 700 sztuk trafia na tereny sołeckie. O cieszącą oko mieszkańców roślinność, każdego dnia dbają pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. Pielęgnacja polega na systematycznym nawożeniu i usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Ale pielęgnacja to także regularne nawadnianie, którego intensywność jest regulowana warunkami atmosferycznymi. Jeśli jest okres deszczowy, podlewanie nie jest konieczne, a jeśli nie pada = to miejska roślinność podlewana jest każdego dnia.

Piękne kwiaty cieszą oko, zwłaszcza, kiedy świadomość społeczeństwa na temat budowania zielonej, miejskiej przestrzeni rośnie. Nie każdy jednak to szanuje. Jakub Litke mówi, że zdarzają się pojedyncze kradzieże sadzonek i choć nie jest to na szczęście zjawisko nagminne, to co pewien czas się powtarza.

 

KK