Podczas spotkania omawiano, które pomieszczenia na nowym stadionie Polonia przejmie w stałą dzierżawę, a które będzie wynajmować na organizację wydarzeń. - Oprócz tego podczas spotkania przekazaliśmy listę spraw, które naszym zdaniem powinien wykonać operator stadionu, aby obiekt był w pełni funkcjonalny dla kibiców, zawodników i gości meczu. Niestety, lista spraw do wykonania jest bardzo długa. Wiele z tych wydatków mogła ponieść spółka Polonica, gdyby została operatorem. A tak mnóstwo środków zostanie wydanych z publicznej kasy, a na dodatek pewnie potrwa to kolejny rok, zanim tak na dobre obiekt zostanie ukończony - mówi Rafał Ratajczak, pełnomocnik klubu Polonia Środa. 

 

Polonia od samego początku zgłaszała chęć administrowania nowym obiektem. Ale na razie nie ma na to szans. Pewne jest, o czym pisaliśmy już wcześniej, że nowym stadionem przynajmniej do końca roku, a najprawdopodobniej znacznie dłużej, będzie administrować gmina Środa. 

Burmistrz chce się przekonać, jak będzie funkcjonować obiekt i jakie będzie generować koszty. Tego ostatniego bardzo obawia się wielu samorządowców. 

 

Do tego dochodzą jeszcze kwestie gwarancyjne. Dotyczy to zarówno nowego budynku stadionowego, jak i murawy stadionu oraz parkingów. A skoro obiekt jest na gwarancji, miasto chce mieć nad nim pełną kontrolę. 

 

Poza tym nie ma woli, aby obiekt miejski burmistrz przekazał w administrację klubowi. Z drugiej strony, burmistrz zapewnia, że Polonia będzie z niego korzystać, tak jak będzie tego potrzebować, bo obiekt został wybudowany przecież właśnie dla tego klubu. 

 

Podczas spotkania klub przekazał Pawłowi Wullertowi listę spraw do zrobienia na nowym stadionie przez operatora obiektu. Lista rzeczywiście jest długa: zakup schodów bezpieczeństwa, oznaczenie rzędów na trybunie, oznakowanie pomieszczeń w budynku, zakup i zamontowanie czytników na kołowrotkach, zakup systemu biletowego, gastronomia - wyposażenie pomieszczenia na I piętrze, wyposażenie toalet - suszarki, dozowniki, kosze na śmieci, zakup koszy na śmieci na obiekcie - wewnętrzne i zewnętrzne, wyposażenie kuchni na drugim piętrze (dla pracowników i salki VIP), wyposażenie w meble sali VIP, budowa altany z ławkami i stołami na placu zewnętrznym (od strony boiska hokejowego), zabudowa dla noszowych i sędziego technicznego, wymiana płotu na mocniejszy żeby zamontować reklamy, reklama na ścianach budynku od strony murawy, recepcja w holu.

Polonia zwraca uwagę na konieczność usunięcia gołębi, które zanieczyszczają trybunę. 

 

Do tego dochodzi jeszcze zabudowa sektora gości - płoty i trybuna, a także zakup telebimu i wieży TV.

 

Podczas najbliższej sesji Rada Miejska przekaże ponad 200 tysięcy na wydatki inwestycyjne na stadionie (schody, klatka dla kibiców gości). Drugie tyle będzie konieczne na płace dla nowych pracowników zajmujących się obiektami sportowymi.

 

Burmistrz Piotr Mieloch powiedział nam, że część spraw to rzeczy drobne, które zostaną zrealizowane szybko. Najważniejsze teraz jest postawienie trybuny dla gości i uruchomienie obiektu na mecze. Z największym dystansem mówi o kosztownym telebimie i bardzo kosztownej wieży telewizyjnej. 

 

(kóz)