Pochodzi ze Środy. Urodził się w Środzie w 1990 roku. Od zawsze jest związany z naszym miastem. Mówi, że nigdy nie czuł potrzeby, aby szukać domu gdzie indziej. Tutaj się uczy i pracuje. Zawodowo zarządza podległym zespole w jednej ze średzkich firm. Kończył „Trójkę”, uczył się w nieistniejącym już Gimnazjum nr 2 oraz technikum informatycznym w średzkim „Hipolicie”. Początkowo nie planował studiów, ale za namową swoich współpracowników zdecydował się na studia w Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej w Środzie (dawniej WWSSE). Wybór był prosty – bliskość domu. Tam Tomasz Kacała kończył studia licencjackie i magisterskie z zakresu ekonomii, specjalizując się w ekonomice przedsiębiorstw i zarządzaniu kadrami. Po zakończeniu nauki w 2015 roku zrobił sobie siedmioletnią przerwę, aby w końcu znowu wrócić na studia – tym razem na kierunek informatyczny ze specjalizacją w grafice komputerowej i projektowaniu gier. - Kontynuowałem edukację, ponieważ z biegiem lat zrozumiałem, że aby nadążyć za szybko zmieniającym się światem, kluczowy jest ciągły rozwój. Chciałem poszerzyć swoje możliwości na rynku pracy, dostosowując się do nowych trendów i technologii – opowiada Tomasz Kacała.

 

Szybko został starostą roku, czyli osobą, która reprezentuje ogół akademickiej społeczności danego kierunku m.in. przed gronem profesorskim. Po roku został przewodniczącym samorządu studentów, który reprezentuje ogół wszystkich studiujących przed gronem rektorskim i dziekańskim. Doświadczenie zawodowe Tomasza Kacały sprawiło, że szybko wdrożył się w pełnienie tej ważnej roli. - Dla wielu osób zaangażowanie w samorząd przynosi korzyści, które znacznie przewyższają ten wysiłek. Przede wszystkim, samorząd daje studentom możliwość realnego wpływu na życie uczelni – mogą współtworzyć zasady i inicjatywy, które bezpośrednio poprawiają codzienne funkcjonowanie studentów, od spraw akademickich po kwestie socjalne czy stypendia – mówi Tomasz Kacała.

 

Sam samorząd akademicki działa w wielu obszarach, których celem jest wspieranie studentów i reprezentowanie ich interesów na uczelni. Jego rola polega głównie na współpracy z władzami uczelni, by poprawiać jakość życia akademickiego, czy jakość kształcenia. W praktyce oznacza to reprezentowanie głosu studentów w kwestiach związanych z programem nauczania, warunkami studiowania, a także sprawami organizacyjnymi czy administracyjnymi. Rola przewodniczącego to odpowiedzialność, ale też wielka satysfakcja. Tomasz Kacała nie ukrywa, że kontaktuje się także z przewodniczącymi samorządów poznańskich uczelni, wymieniając się spostrzeżeniami. 

Tomasz Kacała po godzinach obowiązków szuka czasu na swoje pasje, choć zawsze jest go mniej niż by chciał. Uwielbia czytać książki, zwłaszcza thrillery, kryminały czy horrory. Uwielbia twórczość Stephena Kinga. Jest fanem filmów i seriali. Interesuje się sportem, a szczególnie piłką nożną. Regularnie śledzi mecze reprezentacji i poznańskiego Kolejorza. Chętnie spotyka się z przyjaciółmi, ale również jeździ rowerem – przez cały rok. Pomimo wielu zadań, Tomasz Kacała stara się zachować balans między obowiązkami a czasem wolnym.