Sytuacja jest poważna. Przypomnijmy, że w piątek 21 czerwca miał się rozpocząć sezon kąpielowy nad Jeziorem Średzkim. Jednak tamtego dnia rano Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie wydała decyzję o tymczasowym zamknięciu kąpieliska ze względu na zakwit sinic. Nie można zatem kąpać się w jeziorze, nie działa również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można korzystać z wodnego placu zabaw dla najmłodszych i ze wszystkich urządzeń ulokowanych na plaży i w najbliższym sąsiedztwie. 

 

Regularne kontrole wody 

Sytuacja z sinicami nie poprawia się. Jak długo sinice będą zagrożeniem? Trudno powiedzieć. Sytuacja związana z obecnością sinic może ulec zmianie nawet w ciągu kilku godzin. Plaża może zostać zamknięta i ponownie otwarta nawet w ciągu jednego dnia. Sinice to nie tylko problem estetyki, ale także zagrożenie dla zdrowia. Zawierają one silne toksyny wywołujące na przykład podrażnienia skóry czy nawet zatrucia pokarmowe w wyniku kontaktu z wodą zakażoną sinicami. 

 

Do najczęstszych objawów związanych z kontaktem z sinicami można zaliczyć: gorączkę, rumień skórny, bóle mięśniowe, podrażnienia skóry, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, czy podrażnienie oczu. Objawy raczej nie trwają długo, ale jeśli się utrzymują, koniecznie trzeba pójść do lekarza.

 

Teraz najważniejsze jest to, aby nie korzystać z kąpieli w Jeziorze Średzkim dopóki nie zniknie z kąpieliska czerwona flaga.

 

Woda jest ciągle kontrolowana i badana przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Tymi sprawami zajmuje się bezpośrednio Mariusz Kułak, szef Obiektów Sportowych w Środzie. Sprawdzane jest przede wszystkim natlenienie wody. 

 

W poprzednim tygodniu natlenienie wynosiło około 5 mg/l. Była to wartość ciągle bezpieczna, ale pokazująca, że w kolejnych tygodniach znów może nastąpić zagrożenie, tak jak to miało miejsce chociażby w ubiegłym roku. W ostatnich dniach natlenienie spadło do poziomu około 3 mg/l.

 

  • Najbardziej obawiamy się gwałtownych zmian pogodowych. Upał, po którym przychodzi nagłe ochłodzenie o 10 stopni może być poważnym problemem. Jeśli temperatura zmienia się stopniowo, zazwyczaj nie powoduje to zagrożeń - mówi burmistrz Piotr Mieloch. 

Jeśli natlenienie będzie ciągle spadać i osiągnie krytyczny poziom, wówczas konieczne będzie ponownie sztuczne natlenianie wody. Wówczas do akcji zostaną włączeni strażacy. 

 

Zakaz zanęt spożywczych 

We wtorek, na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w związku z pogorszeniem się jakości wody w zbiorniku Środa, prezes okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu, wprowadził na zbiorniku całkowity zakaz stosowania zanęt spożywczych podczas wędkowania oraz zakaz organizacji zawodów wędkarskich. Zakaz będzie obowiązywać aż do 31 sierpnia.

 

Fachowcy wielokrotnie zwracali uwagę, że spożywcze zanęty znacznie pogarszają stan wody w średzkim zbiorniku. Można powiedzieć, że podczas zawodów, ale nie tylko wówczas, wędkarze wrzucają do jeziora ogromne ilości tej karmy, która potem zgnije i rozkłada się w wodzie. 

Teraz nie wolno tego robić. Zakaz obowiązuje przez całe wakacje. 

 

Z naszych informacji także wynika, że jesienią może dość do odłowu ryb w jeziorze. Tutaj także mówi się, że jezioro jest przerybione, czyli ryb, jak na nasz zbiornik, jest zdecydowanie za dużo. A to także ma wpływ na jakość wody. 

 

Wody Polskie będą czyścić

We wtorek burmistrz Piotr Mieloch spotkał się kierownictwem Wód Polskich na naszym terenie. To Wody Polskie odpowiadają za zbiornik retencyjny w naszym mieście. Firma przygotowała porozumienie, które ma pomóc w prowadzeniu działań poprawiających stan wody w jeziorze. 

 

Już wcześniej Wody Polskie deklarowały, że jeszcze w tym roku zostanie oczyszczona część Moskawy powyżej średzkiego zbiornika, czyli część na wysokości Mącznik. Koryto rzeki i istniejący tam zbiornik mają zostać wyczyszczone, a firma chce także zastosować naturalne filtry, które mają oczyszczać wodę wpływającą bezpośrednio do jeziora. 

 

Cicho jest natomiast o szerszym zakresie prac i legendarnych 5 mln zł, które zostały zapisane w ustawie i miały posłużyć do poprawy jakości wody w średzkim akwenie... 

 

(kóz)