Jak informuje samorząd, „ta trudna decyzja została podjęta na podstawie dokładnej analizy stanu w jakim znajduje się infrastruktura na wyspie i bezpośrednio wynika z konieczności przeprowadzenia kompleksowych prac remontowych i rewitalizacyjnych na jej terenie”. Mówił o tym nie raz burmistrz Grzegorz Grala. Rok 2025 gmina zamierza wykorzystać na remont i przebudowę wyspy, jej infrastruktury, a także na przywrócenie do użytkowania Domku Szwajcarskiego, a pamiętajmy, że gmina zamierza też wybudować stały most na wyspę, który ma zastąpić istniejący od kilku lat most pontonowy. 

Jak informuje gmina Zaniemyśl, na terenie wyspy - podczas prac budowlanych - odkryto pozostałości historycznego cmentarzyska oraz wał grodziska kultury łużyckiej. Znaleziska datowane są na czas od ok. 700 r. p.n.e. aż po XIX wiek. Szczątki ludzkie poddano badaniom wykonywanym przez antropologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

„Wszystkie te czynniki oraz fakt, że przez wiele lat, z uwagi na ograniczone środki finansowe, nie było możliwości wykonywania bieżących i niezbędnych prac modernizacyjnych spowodowały podjęcie decyzji o zamknięciu wyspy w 2025 roku. Teraz chcemy o nią zadbać kompleksowo, poprawić jej estetykę oraz bezpieczeństwo i z szacunkiem do jej historii udostępnić ją mieszkańcom i turystom” - głosi komunikat gminy Zaniemyśl, a samorząd zwraca się też z apelem do mieszkańców i turystów - „Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość - już teraz cieszymy się na moment, gdy będziemy mogli ponownie Państwa gościć w odnowionej i jeszcze piękniejszej przestrzeni. O postępach prac będziemy informować na bieżąco”.

 

krzem