Jedynym ratunkiem było wybudowanie wału ochronnego wzdłuż Warty. Ale starania mieszkańców o podjęcie takiej inwestycji przez władze powiatu średzkiego odraczane były przez wiele lat z powodu braku środków finansowych. Dopiero 24 kwietnia 1931 roku, starosta średzki Jan Rożankowski zwołał zebranie zainteresowanych rolników.
Spotkanie odbyło się we wsi Witowo, gmina Krzykosy przy udziale 422 rolników ze wsi Orzechowo, Pięczkowo, Witowo, Bronisław, Murzynowo Leśne i Dębno. Obecni na zebraniu rolnicy reprezentowali obszar 3.440 hektarów. Po tym zebraniu, z inicjatywy średzkiego starosty Jana Rożankowskiego powołano do życia Średzki Związek Wałowy i uchwalono jego statut. 11 maja 1931 r. odbyło się pierwsze zebranie Zarządu Związku Wałowego w hotelu Hüttnera w Środzie.
Zadaniem Związku była pełna realizacja inwestycji dotyczącej budowy wału ochronnego wzdłuż rzeki Warty. Przy budowie wału zatrudnienie znalazło wówczas kilkaset bezrobotnych osób. Od początku rozpoczęcia inwestycji do wybuchu wojny 1 września 1939 r., zadania w zakresie budowy wału i budowy śluz odpływowych zrealizowano w 95 procent, z przyjętych w 1931 r. założeń inwestycyjnych. Koszty wyniosły 1.015.013 zł, a do zakończenia pozostał odcinek wału nad kanałem pomiędzy wsiami Czarnotki – Mądre.
Andrzej Gogulski