Środa to czyste miasto, głównie za sprawą służb komunalnych, ale jak to wszędzie bywa – są rejony, które bywają regularnie zaśmiecane przez chuliganów albo osoby porzucające odpady ze swoich domostw. To często miejsca, w które nie zawsze docierają służby miejskie, które i tak mają pełne ręce pracy w wielu innych lokalizacjach.

Właśnie dlatego, między innymi na kanwie internetowych dyskusji, jedna ze średzianek zorganizowała do tej pory dwie, oddolne akcje sprzątania miasta.

  • Nie pamiętam, gdzie była informacja o stercie śmieci na Źrenicy, ale po tym, jak dowiedziałam się o sprawie wybrałam się tam spontanicznie z psem na spacer. Gdy mój pies swobodnie biegał, ja zabrałam się za porządkowanie terenu. Poszło sprawnie i pomyślałam, że to nie zabiera dużo czasu i porządkuje naszą zieloną, miejską przestrzeń. To nie była żadna trudność, a przyniosła fajne efekty - mówi „Gazecie Średzkiej” inicjatorka pomysłu.

Do tej pory średzianka zorganizowała dwa spotkania – w ubiegłą sobotę wraz ze swoją przyjaciółką sprzątała teren przy „kipie” na Bagnach Średzkich. Akcja była nagłośniona wcześniej w mediach społecznościowych, między innymi na facebookowych Mieszkańcach Powiatu Średzkiego.

 

  • Regularnie biegam z psem, na „kipie” znalazłam stare już śmieci. Dlatego też otworzyła się perspektywa na posprzątanie tego miejsca. Pomyślałam, że może po sąsiedzku uda nam się spotykać, na rozmowy, spacery z psami, aby sprzątać naszą okolicę. Odczarujmy naszą okolicę, spędźmy razem trochę czasu, porozmawiajmy, wyprowadźmy nasze czworonogi – przekonuje organizatorka akcji sprzątania miasta.

Kolejny plan na sprzątanie to Jezioro Średzkie. Akcja zapewne odbędzie się na początku lipca. Od średzianki dowiedzieliśmy się także, że wraz z ekipą tegorocznej Współdzielni zaplanowano bliźniaczą akcję sprzątania – najprawdopodobniej parku Łazienki. Szczegóły poznamy wraz z programem tegorocznej Współdzielni.

  • Idzie ku dobremu. Z czegoś niewielkiego może zdarzyć się coś naprawdę fajnego, co jednoczy ludzi, pozwala się zintegrować i upiększać nasze miasto – opowiada inicjatorka akcji.

Dodajmy, że wybierając się na akcję sprzątania, warto zaopatrzyć się w rękawiczki oraz kilka swoich worków, choć powinien wystarczyć jeden bądź dwa. Śmieci z miejsca sprzątania są zabierane przez pracowników komunalnych po ich wcześniejszym poinformowaniu, o co dba inicjatorka akcji. Inicjatywa sprzątania miasta to kolejna, fantastyczna, oddolna inicjatywa średzian, która przynosi świetne efekty i integruje lokalną społeczność. Warto śledzić działalność tej grupy.

 

KK