Jarosław Frach, Maciej Norkiewicz i Rafał Wieruszewski to trójka radnych miejskich tworzących klub Wspólna Gmina. Radni przedstawili program pod nazwą Ekologiczna Szóstka dla Środy, który chcą realizować w latach 2023 - 2024 ze środków budżetu gminy i środków z Unii Europejskiej 
Program, jak wskazuje sama nazwa, składa się z sześciu punktów, a celem jest poprawa jakości powietrza, redukcja emisji CO2, wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i wreszcie gromadzenie wód opadowych. - Mamy ambitny plan, aby gmina Środa stała się zielonym liderem dla gmin z województwa wielkopolskiego. Ekologia to inwestycja długoterminowa skierowana w przyszłość, dlatego każda wydana złotówka dzisiaj zaprocentuje w latach następnych - mówi Jarosław Frach. 
Radni chcą, aby zakupić kolejne pojazdy elektryczne dla służb komunalnych. Jeden pojazd to koszt około 50 tys. zł. Dziś Zakład Gospodarki Komunalnej korzysta z dwóch takich pojazdów. Wiadomo, że takie pojazdy nie tylko że nie emitują spalin, ale także są bardzo ciche. 
Wspólna Gmina chce także powrócić do tematu roweru miejskiego. Jako przykład podaje Śrem, gdzie jest 9 stacji rowerowych i 30 rowerów, Krotoszyn - 50 rowerów (15 min. gratis), Szamotuły 5 stacji i 50 rowerów, Pobiedziska 3 stacje i 16 rowerów. 
Radni proponują docelowe wycofanie pojazdów samochodowych z centrum miasta. Chcą za to stworzenie sieci stacji rowerowych i samych rowerów miejskich. Wśród lokalizacji sześciu stacji znalazły się dworzec PKP, Jezioro Średzkie, Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Dąbrowskiego, pl. Armii Poznań, os. Wyszyńskiego i ul. Polna koło Supersamu.
Zasadzenie 1000 drzew to kolejny punkt programu. Obecnie rocznie sadzi się w gminie około 350 drzew. Ale dlatego że gmina jest zalesiona tylko w 7 procentach, radni chcieliby przyspieszenia procesu nasadzeń. Proponowane lokalizacje to m.in. ul. Kosynierów (park), ul. Weychana do ul. Dolnej (przy Rowie Topolskim), ul. Harcerska (Źrenica wzdłuż Moskawy), ul. Łąkowa od Niedziałkowskiego do Kórnickiej), ul. Lotnicza, teren wokół Jeziora Średzkiego, tereny wiejskie. 
Mówiąc o niskoemisyjnym transporcie publicznym, radni podkreślają konieczność zakupu autobusów elektrycznych i wodorowych, a środki pozyskać poprzez przystąpienie do programu "Zielony Transport Publiczny", który prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku autobusów elektrycznych, dofinansowanie może wynieść 80 procent, w przypadku wodorowych 90 procent. Radni proponują także w tej sprawie przeprowadzić konsultacje z firmą Solaris, która jest liderem w produkcji autobusów niskoemisyjnych i działa na terenie Środy. 
Radni proponują również mocno postawić na fotowoltaikę i montować ją na urzędach, szkołach, stacjach uzdatniania wody, jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej, zakładach i spółkach komunalnych. Wszystko po to, aby pozyskiwać ekologiczną energię. 
Wreszcie program "Średzka deszczówka". Zdaniem radnych Jarosława Fracha, Macieja Norkiewicza i Rafała Wieruszewskiego, miasto powinno na ten cel w budżecie przeznaczyć 400 tys. zł i budować zbiorniki podziemne i naziemne, służące gromadzeniu i wykorzystywaniu wód opadowych. 
Zapewne program "Ekologiczna Szóstka dla Środy" będzie częścią programu wyborczego Wspólnej Gminy. Ale radnym zależy, aby jego realizacja ruszyła już w tym roku.
(k)