Figury Gierczyńskiej w poznańskiej farze
Dzień dobry, chciałbym zlecić wydruk dwóch plików - w formacie A4 na matowym papierze + biała ramka.
Jeszcze do końca stycznia w poznańskiej farze można oglądać stajenkę betlejemską. Warto wybrać się do fary nie tylko ze względu na historyczność tego miejsca, ale również dla pięknych figur stojących w stajence – autorstwa Marii Romany Gierczyńskiej
Figury Świętej Rodziny w stajence w kościele farnym, autorstwa artystki z Kijewa, stanęły tutaj już dwa lata temu, podczas świąt Bożego Narodzenia. Niemal miesiąc temu, w święta, u boku Świętej Rodziny stanęli też Trzej Królowie. Szopka w poznańskiej bazylice kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa – farze na ul. Gołębiej, robi na oglądających ogromne wrażenie. W Wigilię Bożego Narodzenia obok Świętej Rodziny Maria Gierczyńska umieściła figury Trzech Króli swojego autorstwa, dopełniając w ten sposób biblijny obraz. Figury Trzech Mędrców przykuwają uwagę nie tylko ze względu na piękno wykonania i kolorystykę, która dobrze komponuje się z zabytkowym wnętrzem, ale również ze względu na swoje gabaryty – rzeźby bowiem mają ponad dwa metry. Jak podkreśla artystka, to dla niej wielkie wyróżnienie i ogromna satysfakcja, że w tak pięknym i ważnym historycznie miejscu stanęły figury jej autorstwa.
Warto więc wykorzystać ostatnie dni stycznia, by kontynuować polską tradycję odwiedzania bożonarodzeniowych żłóbków w kościołach. Przypomnijmy, że jedną z najbardziej popularnych poznańskich stajenek jest, uchodzący za największy w Europie, ruchomy żłóbek, który co roku można oglądać w kościele św. Franciszka Serafickiego przy placu Bernardyńskim. Od dwóch lat duże wrażenie robi też szopka w kościele farnym, do której figury stworzyła Maria Romana Gierczyńska.
Warto też dodać, że stajenka w farze, autorstwa Marii Gierczyńskiej, wpisuje się doskonale w ubiegłoroczny jubileusz, związany z pierwszą inscenizacją narodzin Jezusa, którą zainicjował św. Franciszek. 24 grudnia 2023 r. minęło 800 lat od zainicjowania pierwszej, żywej szopki bożonarodzeniowej. Wymyślił ją i zbudował św. Franciszek, aby na nowo wzbudzić w ludziach refleksję nad tajemnicą przyjścia na świat Syna Bożego. Z biegiem lat szopka rozpowszechniła się w całym świecie chrześcijańskim.
Z tego też powodu warto w styczniu zajrzeć do poznańskiej fary, by pokontemplować piękną stajenkę autorstwa Marii Romany Gierczyńskiej.
(so)