W ostatnich dniach doszło do zdarzenia w miejscowości Węgierskie, na pograniczu gminy Środa i Kostrzyn. Wilki weszły na teren otwartego gospodarstwa i zagryzły, a potem zjadły dwa psy, które były na łańcuchach. Takie zdarzenie potwierdził nam sołtys Zielniczek Maciej Norkiewicz.

 

  • Rzeczywiście doszło to takiego zdarzenia – potwierdza także Janusz Paul, który po raz kolejny przestrzega przed wchodzeniem do lasu z psami, a tym bardziej przed puszczaniem ich luzem. Wilki często traktują psy jak konkurentów do terytorium i pokarmu. – O tej porze roku wilki mają cieczkę, co powoduje, że są one dodatkowo pobudzone i groźne. Dlatego stanowczo odradzam takie spacery z psami po lesie – mówi.

Wilki na nasze tereny wróciły kilka lat temu. W ubiegłym roku pisaliśmy nawet o śmiertelnym potrąceniu wilka na jednej z dróg w gminie Środa. 

Wilki zazwyczaj unikają ludzi i są bardzo ostrożne. Dla człowieka nie stanowią większego zagrożenia. Od 2016 roku są objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

 

(kóz)