Już ponad tydzień minął od uroczystych obchodów 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej. Specjalnie na tę okazję wydana została publikacja, szeroko opisująca funkcjonowanie Średzkiej Kolei Powiatowej
Autorami publikacji są Mateusz Jüngst oraz Krzysztof Kubiak z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Najnowsza pozycja o wąskotorówce w przystępny sposób opisuje funkcjonowanie Średzkiej Kolei Powiatowej od początków swojego istnienia aż po lata współczesne. Autorzy opisują początki wąskotorówki, sięgając jeszcze do XIX w. Książeczka zawiera również historyczne fotografie, przedstawiające lata, gdy kolej średzka regularnie kursowała jeszcze do Poznania.
Opis lat współczesnych to w dużej mierze zapis starań stowarzyszenia „Bana” o powrót wąskotorówki na szlak, po zawieszeniu kursowania w 2014 roku. Nie brakuje zdjęć z trasy i zaplecza technicznego. Publikację, w cenie 25 zł, można było zakupić podczas jubileuszu 120-lecia kolejki. Kolejna okazja na zakup – na pokładzie pociągu, 11 listopada, gdy kolejka wyruszy na trasę z okazji Święta Niepodległości.
KK