Antoni Kaczmarek jest uczniem trzeciej klasy cyklu sześcioletniego Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Środzie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Środzie. Uczy się gry na fortepianie i osiąga już znaczące sukcesy. Jest laureatem wielu nagród. W ramach projektu stypendialnego zakupione zostanie dla niego pianino cyfrowe, które umożliwi ćwiczenia i komponowanie utworów w domu.

 

Marszałkowskie stypendia to wsparcie dla tych, którzy chcą rozwijać swoje projekty i doskonalić swój warsztat twórczy. W tym roku do Urzędu Marszałkowskiego spłynęło aż 317 wniosków o stypendium, wniosków o nagrody – 64. Na nagrody i stypendia w tej edycji Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy łącznie 600 tys. zł.

 

– Dziś jest taki moment, kiedy można z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest kultura w Wielkopolsce, jak wiele pomysłów i ciekawych projektów przygotowują nasi stypendyści i jak wielu mamy zasłużonych oraz godnych uhonorowania ludzi kultury. Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – mówił podczas gali wręczenia stypendiów i nagród marszałek Marek Woźniak.

„Antku, Twój talent dotyka serca i dusze, sprawiając, że muzyka staje się magiczna. Jesteśmy pewni, że Twoja droga artystyczna będzie pełna pięknych melodii i niezapomnianych występów. Niech to stypendium będzie jednym z wielu kroków na drodze do realizacji Twoich muzycznych marzeń. Jesteśmy z Ciebie niezmiernie dumni i nie możemy się doczekać, aby śledzić Twój dalszy rozwój artystyczny. Antku, kontynuuj swoją muzyczną podróż!” – tak gratulowała Antkowi Kaczmarkowi Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie.

 

My zachęcamy, aby śledzić postępy średzkiego talentu i słuchać go podczas każdego występu. Naprawdę warto!

 

Stypendium otrzymała także mieszkanka Kijewa koło Środy, Maria Romana Gierczyńska– artysta plastyk, pedagog, społecznik, autorka wielu bardzo cenionych wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz innych działań o charakterze artystycznym i społecznym, za które została wielokrotnie nagradzana. Celem jej projektu stypendialnego jest wydanie książki obrazującej ciekawą historię dworu w Kijewie i jego mieszkańców w szczególności rodziny Milewskich. Bez wątpienia tak książka jest bardzo potrzebna. 

Prace Marii Romany Gierczyńskiej możemy oglądać w Środzie dość regularnie podczas wystaw. Za każdym razem jest to wielka uczta artystyczna. 

 

(kóz)