Murale powstawały jesienią ubiegłego roku. Jeden z nich mieści się na klatce schodowej siedziby przy ul. Nad Strugą, z kolei drugi - na froncie budynku. Malunki powstały przy współpracy z fundacją Feed Your Head, która zajmuje się przedsięwzięciami o artystycznym charakterze. - Mural zdobiący frontową ścianę spółki LUKS - firmy zajmującej się wywozem nieczystości w powiecie średzkim, z misją edukacji wokół segregowania odpadów, stara się zaczepiać pozytywne nawyki w społeczeństwie od najmłodszych lat. Motywem przewodnim projektu muralu są więc „dzieci z przyjemnością sprzątające swoje otoczenie - mówi średzianin, Krzysztof Gruszczyński, który był jednym z twórców muralu.

  • To jest nasz skromny wkład w temacie zachęcania mieszkańców naszej gminy do coraz to lepszej segregacji odpadów komunalnych, dotyczy to naszych domów, ale i też miejsc naszej pracy. Spółka LUKS, jako gminny podmiot, powołany do realizacji szeregu zadań, między innymi odbioru i transportu odpadów komunalnych (jest to nasza główna działalność) od naszych lokalnych przedsiębiorców, chce czynnie uczestniczyć w procesie podnoszenia świadomości w tej ważnej kwestii - mówi Maciej Osuch, prezes spółki LUKS.
  • - To jest nasz skromny wkład w temacie zachęcania mieszkańców naszej gminy do coraz to lepszej segregacji odpadów komunalnych, dotyczy to naszych domów, ale i też miejsc naszej pracy. Spółka LUKS, jako gminny podmiot, powołany do realizacji szeregu zadań, między innymi odbioru i transportu odpadów komunalnych (jest to nasza główna działalność) od naszych lokalnych przedsiębiorców, chce czynnie uczestniczyć w procesie podnoszenia świadomości w tej ważnej kwestii - mówi Maciej Osuch, prezes spółki LUKS.

I dodaje: -Podobnie jak druga spółka Usługi Komunalne organizujemy konkursy dla najmłodszych na prace plastyczne w tej tematyce, aby już od najmłodszych lat nasze dzieci wiedziały jak ważny jest to temat, dobra segregacja jest równoznaczna z dbałością o nasze środowisko, w którym żyjemy. Tu nie ma alternatywy! Musimy to robić, dlatego warto budować samoświadomość już u najmłodszych, bo oni to bezkrytycznie realizują - podkreśla Maciej Osuch.

Wewnątrz budynku, na klatce schodowej pojawił się okrągły mural, który przedstawia zabytkowe lokalizacje i obiekty powiatu średzkiego. Namalowano m.in. średzkie liceum, skansen wiatraków, dwór Koszutach, pałac w Winnej Górze, kolegiatę, Stary Rynek, pomnik gen. Dąbrowskiego i kolejkę wąskotorową. Tytułowy slogan „nasz fyrtel - nasza historia” ułożony został przez osoby pracujące w spółce LUKS.

 

- Dziś używając słów poety i pedagoga Stanisława Jachowicza, można zadać sobie pytanie „cudze chwalicie, swego nie znacie?” My odpowiadając na to pytanie, przeczymy i pokazujemy wszystkim którzy nas odwiedzają w siedzibie Spółki LUKS przy ulicy Nad Strugą, że mamy czym się chwalić. Mieszkamy i pracujemy na ziemi średzkiej często całe nasze życie. Mamy to szczęście, że w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się prawdziwe perełki, wpisane już na stałe w naszą lokalną historię. Dlatego jako Spółka stoimy na stanowisku, że musimy naszą Małą Ojczyznę chwalić za jej wspaniały urok i bogactwo historyczne. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystę malarza, plastyka Pana Krzysztofa Gruszczyńskiego i wspólnie przygotowaliśmy projekt muralu który dokonuje wizualizacji perełek ziemi średzkiej. Obecnie cieszymy się tym projektem wewnątrz budynku siedziby naszej Spółki i przy każdej wizycie u nas gości spoza Środy Wielkopolskiej z nieukrywaną dumą opowiadamy co on przedstawia - mówi Maciej Osuch.

 

Produkcją murali zajął się Krzysztof Gruszczyński wraz z grupą Feed Your Head, którzy pracowali w oparciu o wizję - również Krzysztofa Gruszczyńskiego oraz Macieja Osucha, prezesa spółki LUKS. Ilustrację zaprojektowali - wewnątrz Agnieszka Majkutewicz, z kolei na froncie Veronika Klyushnik. Slogan zaprojektowała Elżbieta Kasprzyk, a całość malowały Agnieszka Władyczuk, Daria Makarevitch. Projekt wewnątrz budynku pokazuje szczególnie, jak bogatą ofertę turystyczną posiadamy w powiecie średzkim. Mamy się czym chwalić.

KK